Çalık: Malatya'ya Bir Müze Kazandıracağız

Yerel Gündem
968 okunma
3.01.2017

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, beraberinde AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ile birlikte Malatya Kültür ve Turizm Müdürlüğünü ziyaret etti. Burada İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne atanan Levent İskenderoğlu’nu tebrik eden Çalık,  kurumun çalışmaları hakkında brifing aldı.
 
Ziyarette konuşan Çalık, Malatya’ya yeni bir kütüphane yapılacağını belirterek, “Merkezde var olan kütüphane bizim ilkokulu giderken var olan kütüphane. Bu nedenle Malatya’ya prestijli bir kütüphane kazandıracağız” dedi.
 
Nemrut Dağı’na daha fazla turist çekimi için yolların ve nemrut Evi’nin daha da görsel hale getirilmesi gerektiğini belirten Çalık, Yamadağı ve Karakaya Barajı’nın turizmde gelişecek bölgeler içerisine alındığını ve bölgeye yapılacak yatırım ve desteklerin Malatya’nın turizmini canlandıracak çok önemli adımlar olacağını kaydetti.
 
Çalık, Malatya’ya yeni bir müze kazandırmak içinde yoğun bir çalışmanın başlatıldığını ve müzenin yapımı için yer seçimi konusunda alternatif alanların görüşülmekte olduğunu belirterek, “Maalesef Malatya’nın Etnografya Müzesi, Arkeoloji müzesi, alanı hem küçük, hemde içinde bulundurduğu eserler küçük bir mekanda sunuluyor. Mekanın küçüklüğü ile birlikte bizim elimizde var olan Malatya’daki 27 medeniyetin, Malatya’ya ait dünyada ve Türkiye’de nerede varsa hepsinin toparlanarak Malatya merkeze getirilmesini istiyoruz. Mesela Aslantepe Höyüğünde bulunan iki aslan ve bir kral heykeli Ankara’da da Anadolu medeniyetleri Müzesinde, Ulu camii7deki minberimiz Ankara’daki Etnografyadaki Müzesinde. Bizim bütün tarihimizi Malatya’da yaşatmamız lazım. Bu vesileyle Malatya’ya büyük bir müzenin kazandırılması konusunda daha önceki yıllarda da bir çalışma yapmıştık. Yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda müzenin Beylerderesi viyadükünün olduğu yere mi, Arslantepe Höyüğünün olduğu yere mi, yoksa Endüstri meslek Lisesi’nin olduğu yerde tarihi binaların olduğu mekanlar var oraya mı, yapılması konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın önerisi ile özellikle sanat ve kültür adası olarak nitelendirilen alanın bitişiğindeki Meslek Yüksekokulu’nun kültür ve Turizm Bakanlığına devredilerek buranın müze olarak değerlendirilmesi konusunu milletvekili arkadaşlarımız, sayın bakanımız, Valimiz ve yöneticilerimizle birlikte değerlendirdik. İnşallah bu değerlendirmenin neticesinde Malatya’ya büyük bir müze kazandırmak istiyoruz. Bu değerlendirdiğimiz müze, büyükşehirlerde var olan müzeler gibi büyük ve genişleyebilecek, kapalı alanında Malatya’nın tüm tarihini yer yüzüne çıkartabilecek bir müzenin olmasını arzu ediyoruz. Bir müze ile bir kütüphaneyi Malatya ile buluşturacağız.” şeklinde konuştu.