Çalık: Karakaya’dan su takviyesi projesi bu yıl yetiştirilecek

Yerel Gündem
2516 okunma
10.1.2018

Çalık: Karakaya’dan su takviyesi projesi bu yıl yetiştirilecek
 
AK Parti Genel Başkan Yardımsısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Battalgazi bölgesindeki sulama suyu sıkıntısının çözümü için geliştirilen Karakaya Baraj Gölü’nden Şahnahan Sulama kanallarına su takviyesi yapılması projesinin 19 Ocak’ta ihale edileceğini bildirerek, önemli bir sorunun çözüleceğini belirtti.
 
Çalık yaptığı yazılı açıklama da, “Battalgazi ilçemiz de Karakaya Baraj Gölüne yakın noktada Alişar Mahallesi sınırları içerisinde yapılacak olan 1 adet pompa istasyonu ve Yükleme havuzu ile Şahnahan B-C sulama kanallarına Karakaya Baraj Gölünden pompaj ile su takviyesi yapılacaktır.” dedi.
 
Proje ile özellikle kurak yıllarda yaşanan sıkıntının önümle ölçüde bertaraf edileceğini belirten Çalık; “Şahnahan B-C Sulama Kanalına Karakaya Baraj Gölünden Pompaj ile Su Takviyesi yapılması İnşaatı yapım işi ihalesi 19 Ocak 2018 günü DSİ Malatya Şubesinde gerçekleştirilecektir.  İhaleyi alan firmaya yapım  için 150 günlük bir süre verilmektedir. Eğer önemli bir aksaklık yaşanmadığı takdirde Battalgazi bölgemizde özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanmakta olan sulama suyu sorununu bu yıl yaşanmadan atlatmış olacağız.” şeklinde bilgi verdi.
 
Çalık, Şahnahan Sulaması A,B ve C Kanallarının Kapalı Sistemi projesinin yapımı içinde ihalenin 8 Ekim 2017 tarihinde yapıldığını hatırlatarak;  “Bir yandan mevcut sulama tesislerinin rehabilitasyon edilmesini ve günümüz şartlarında en verimli şekilde kullanmak için çalışma yürütülürken, diğer yandan ilimize yeni projeler kazandırıyoruz. Karakaya Baraj Gölünden Pompaj ile Su Takviyesi yapılması projesinin belirtilen süre içinde hayata geçirilmesi için konunun her aşamasını takip edeceğiz. Malatya’da sulama suyu konusunda önemli bir sorunun çözümüne katkı ve destek veren Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na, DSİ Genel Müdürü, DSİ Bölge ve DSİ Şube Müdürlerine teşekkür ediyoruz.”  dedi.