Çalık: Tarımda Sanayileşmeyi Yakalamalıyız

Genel Gündem
252 okunma
9.01.2014

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Süt Üreticileri Birliği ile Ziraat Mühendisleri Odası’nı ziyaret etti.
 
AK Parti İl Başkan Yardımcısı Murat Turgut ve Gençlik Kolları Başkanı Miraç Göçmez ile partili yöneticilerin katıldığı ziyarette Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, sorunlara sahip çıkılması ve çözümünde göstermiş oldukları destekten dolayı Çalık’a teşekkür etti. Kurtoğlu, şuanda süt üreticilerinin satmış olduğu süt paralarını alamamasından dolayı yaşanan sıkıntıları olduğunu söyledi.
 
Çalık, üreticileri özellikle kaçak hayvan konusuna dikkat etmelerini isteyerek, “Kaçak hayvan konusunda önemli sıkıntılar var. Güneydoğu ve Doğu’dan getirilen kaçak hayvanların Malatya ayağı bizi zora sokuyordu. Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker ile başlatmış olduğumuz süreç Haziran ayının sonuna kadar bütün üreticilerimiz hayvanlarını küpelemeyi sağlamalı. Son kez küpelenme işlemi açıldı ve bir daha açılmayacak. Küpesiz hayvanların alımı, satımı artık yasak olacak. Bütün üreticilerimiz hayvanlarını mutlaka küpelendirmeliler.  Satışlarını küpeli hayvanlar üzerinde yapmalı” diye konuştu.,
 
Ziraat Mühendisleri Odası’nda yeniden şube başkanı Fevzi Çiçek’i ziyaret ederek başarılar dileyen Çalık, “Mutlaka bizim göremediğimiz yönler ve yerler vardır. Bunların sizler tarafından bize iletilmesi gerekir.  Getireceğiniz her türlü teklifi ve öneriye kapımız sonuna kadar açık. Çünkü siz işi bilen tarafsızsınız, Bizde eksiklikler olduğu zaman bizimle paylaşmalısınız. Tarımı sanayi ile buluşturmadığımız takdirde, sadece elimizdeki ürünleri hammadde olarak bulundurup, sadece hammadde olarak sattığımız anda ne istediğimiz geliri elde edebiliriz, ne ihracat yapabiliriz ve nede  2013 hedeflere ulaşabiliriz. Organize sanayi bölgeleri ile mutlaka işbirliği yapmanız gerekiyor. Gıda sanayide çok önemli. Her türlü adımda biz sizin yanınızdayız” ifadelerini kaydetti.