Çalık, Restore Edilen Şire Pazarını Ziyaret Etti

Yerel Gündem
264 okunma
10.12.2013

AK Parti Malatya milletvekili Öznur Çalık, "Şire Pazarı Malatya'nın gülen yüzü olacak" dedi. AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, beraberinde Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Şire Pazarı Site Yönetimi Başkanı Ahmet Menteş ve partili yöneticilerle birlikte Şire Pazarı’nı gezerek  yapılan restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı.
 
Çalık gezisi sırasında Şire Pazarının ortasında ne yapılacağı konusunu sorunca Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, “Ortaya bir havuz yapılıyor. Cami ise Şire Pazarı’nı köşesindeki işhanın da yapılıyor. Cami için çalışmalar başladı” şeklinde bilgi verdi.
 
Çalık, “Bizim özellikle islimli kayısıdan gün kurusu kayısıya geçiş yapmamız lazım. Şuanda bizim hem Ankara’daki misafirlerimiz ve hem de kayısı gönderdiğimiz herkes bize, ‘O kahve rengi olan varya ondan gönderin’ diyorlar. Herkes işi öğrendi. İlk zamanlar gün kurusu kayısıya ilgi gösterilmiyordu, ama şimdi gün kurusu kayısı ilgi görüyor” dedi.
 
Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Şire Pazarının yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek, Çalık’a ilgisinden dolayı memnun olduklarını iletti. Şire pazarı çevresinin asfaltlanması ve doğalgaz sistemini çekilmesi içinde gereken çalışmaların yapılacağını belirten Çalık,  “Kayısı için Malatya'nın ve ekonomisinin omurgası diyoruz. Türkiye’nin kayısısının yüzde 90’ının karşılandığı mekan Malatya diyoruz ve onun satıldığı, perakendeci esnafımızın bulunduğu mekan içler açısı durumdaydı. Gelen misafirlerimizi gezdirebileceğimiz bir mekan yoktu. Bunun eksikliğini ciddi manada hissediyorduk. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burası Malatya'nın gülen yüzü ve ekonomimizin omurgası olmaya devam edecek” şeklinde konuştu.
 
Çalık, “Kayısı toptan satışı içinde yeni bir Şire Pazarının yapılması gerekiyor. Bu konuyu da hep birlikte konuşarak çözüm bulacağız” dedi. Çalık, Şire Pazarındaki esnafları da ziyaret ederek, sorun ve taleplerini dinledi.