Çalık'tan Baro Kadın Hakları Komisyonuna Ziyaret

Yerel Gündem
221 okunma
10.12.2013

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, yerel yönetimlerde kadın temsil oranını yüzde 20’lere çıkartmayı hedeflediklerini ifade etti. Milletvekili Çalık ve beraberindeki partili yöneticiler Malatya Barosu Kadın Hakları Komisyonu’nu ziyaret etti.
 
Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 79. yıl dönümü nedeniyle Adliye’de gerçekleşen ziyarette Çalık ve beraberindeki heyet, Baro Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Saliha Baran ve komisyon üyeleri ile görüştü.
Baran, Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının veriliş yıldönümünde yapılan ziyaret için teşekkür ederek, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirme de bulundu.
 
Milletvekili Çalık, “Geldiğimiz 80 yılık sürece baktığımız zaman, kadınların hakları verilmiş ve bunlar yeteri kadar kullanılmamış. Bizim bundan sonra yapılması gereken, her alanda kadınların temsil sayılarını arttırabilmektir, kadınların erkeklerle eşitliğini değil, fırsatların eşitlenmesi gerektiğini söylemektir. Sadece siyasetin değil, tüm karar alma mekanizmalarında, sivil toplum örgütlerinde, meslek örgütlerinde, özel sektörde her alanda, kamu kurum ve kuruluşlarında seçilmiş ve atanmış kadınların daha fazla görünür hale gelmesini gönlüden arzu ediyoruz” dedi.
 
Çalık, 30 Mart 2014’deki yerel seçimlerle ilgili olarak ise, “Sayın Başbakanımızın söylemiş olduğu ‘Kadına karşı ayrımcılıkta tek bir ayrımcılığa evet derim, o ayrımcılığın adı da pozitif ayrımcılık.’ Bu yerel seçimlerde kadına yönelik pozitif ayrımcılığı mutlaka yapacağız. Malatya Belediye Meclisi’nde 4 tanesi AK Parti’den 2 tanesi de diğer partilerden toplam 6 tane bayan meclis üyemiz var. Şuanda Malatya’da belediye başkan aday adaylığı konusunda kadın sayısı çok az. AK Parti olarak Türkiye genelinde hem belediye başkanlığında ve hem de belediye meclisinde mutlaka kadın temsil oranın arttırmayı hedefliyoruz. Şuanda Sayın Başbakanımız çok önemli bir adım atarak, Türkiye’de büyükşehirlerimizden Gaziantep’e bakanımız Fatma Şahin7i aday gösterdi. Türkiye’de bir ilk Büyükşehirde bir belediye başkanımız olacak. Bizim hedefimiz yerel yönetimde kadın temsil oranını arttırmaktır. Yerel yönetimlerde kadın temsil oranını yüzde 20’yi yakalamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.