Çalık: Bugün Kadın Haklarının İadesinin Yapıldığı Önemli Bir Gün

Genel Gündem
246 okunma
9.11.2013

AK Parti Malatya Milletvekili Çalık, "Bugün kadın haklarının iadesinin yapıldığı çok önemli bir gün." dedi.
 
AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, milletvekillerinin başörtüsü ile Tbmm Genel Kurulu'na girmelerine ilişkin, bugün kadınların haklarının iadesinin yapıldığı çok önemli bir gün yaşandığını bildirdi.
Çalık, yaptığı yazılı açıklamada, milletvekillerinin başörtüsü ile Meclis'e girmesiyle Genel Kurul'da bir bahar havası estiğini belirterek, şu ifadelere yer verdi:
 
"Kadın ve erkeklerin fırsatlarının eşitlenmesinden kadını kadınla eşitlememiz gerekiyor. Başı açık kadının hangi hakkı varsa, kapalının da o hakka sahip olması gerekir. Bu sadece insan hakkıdır, kadın hakkı değildir. Maalesef kadınla erkek arasındaki fırsat eşitliği bugüne kadar sağlanamamış olmasına rağmen kadınlarımızla kadınlarımız arasındaki fırsatları da eşitleyemedik. Kurtuluş Savaşı'mızda mücadele veren kadınlarımızı başı açık ve başı kapalı diye ayırmamışız. Bugün hangi hakla, hangi insan, hangi adam, hangi erkek, hangi kadın, kadını başı açık ve başı kapalı diye ayırma haddine sahip olabilir. Bugün kadınların haklarının iadesinin yapıldığı çok önemli bir gün yaşandı. 1999 yılındaki, 'bu kadına haddini bildirin' zihniyetinin son bulduğunu hepimiz gördük" dedi.