“20 yıldır önemli yatırım ve kazanımları milletimizle buluşturduk”

Genel Gündem
278 okunma
18.10.2022

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlet anlayışını inşa etmek için 20 yıldır önemli yatırımları yaptıklarını ve vatandaşların hizmetine sunduklarını ifade etti. 
 
Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında bir dizi ziyaretlerde bulundu. Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında ilk olarak İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Altın’ı ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. 
 
Milletvekili Çalık daha sonra Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünü ziyaret ederek, İl Müdürü Galip Sökmen ve ekibi ile bir araya geldi. Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Galip Sökmen’den yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi alan Çalık, Malatya’daki çalışmaları, yatırım ve projeleri ile ilgili istişare ve değerlendirmelerde bulundu.
 
Çalık, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde çok önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlet anlayışını inşa etmek için 20 yıldır önemli yatırımları ve kazanımları milletle buluşturduklarını dile getiren Çalık, “Başta en alt gelir grubundaki vatandaşlarımız olmak üzere sosyal devlet anlayışı içerisinde engellilerimize, yaşlılarımıza, şehit yakınlarımıza, gazilerimize, kadınlarımıza, dezavantajı gruptaki bütün vatandaşlarımıza destek oluyoruz. Sosyal devlet anlayışını 20 yıldır her alanda inşa ettik” dedi. Milletvekili Çalık, olağanüstü dönemlerde ve pandemi sürecinde de vatandaşlara önemli desteklerin verildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:
“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın çok ciddi ayni ve nakdi destekleri oldu. Her yere gittiğimizde Türkiye’de ilk kez başlayan birçok sosyal devlet anlayışının vatandaşlarımıza en iyi şekilde sunulduğunu görüyoruz. En önemli hizmetlerimizden bir tanesi evde bakımdır. Engelli maaşlarının yanı sıra engellilerin önündeki erişimin, iletişimin, istihdamın ortadan kaldırılmasını çok önemsiyorum. Bazen vatandaşlarımızın yakınları evde yatalak hale geliyorlar. Eski Türkiye’de aile bağları güçlü olmasına rağmen evde bakım hastalarının aile içerisinde bakımında çok ciddi sıkıntılar yaşanırdı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 2006 yılında itibaren başlatmış olduğumuz evde bakım uygulamasıyla, Türkiye’de 550 bin vatandaşımıza hizmet sunuyoruz. 12 milyar lira civarında bir bütçeyi sadece evde bakım hastalarımız için ayırmış vaziyetteyiz.”
 
Malatya’da evde bakım yapılan 6 bin 500 vatandaşın olduğunu kaydeden Çalık, evde bakım için vatandaşlara 2 bin 354 TL olmak üzere yıllık yaklaşık 200 milyon TL ödeme yapıldığına dikkat çekti.
 
Milletvekili Çalık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla sosyal yardımların vatandaşlarla buluşturulduğunu belirterek, “Engelli vatandaşlarımıza maaşlarını veriyoruz. Özellikle koruma altındaki çocuklarımızın bakımı konusunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız çok önemli bir rol üstlenmiş vaziyette. Malatya’da Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’nde 10 çocuk evimiz var. Çocuklarımız okullarında ev adreslerini vermenin rahatlığı içerisindeler. Yine MİAD Çoçuk Evlerimiz çocuklarımıza hizmet veriyor. Malatya’da şu anda iki kadın konukevimiz var. Nüfusu 100 bini geçen belediyelerin kadın konukevi açması gerekiyor. Şiddet Önleme Merkezimiz Malatya’mıza ilk pilot illerden bir tanesi olarak uygulandı. Mekân olarak yerinin değiştirilmesi ve daha sağlıklı bir yere kavuşturulmasını istiyoruz. Huzurevimiz hizmet veriyor ama 40 yıllık bir bina, bu noktada da bakanlığımızdan yeni bir huzur evi, yaşam ve rehabilitasyon merkezi istedik. Bununla ilgili çalışma gerçekleştiriliyor. Mevcut huzurevi binasının olduğu yerle ilgili bir kompleksin Malatya’ya kazandırılması gerekiyor. Bununla ilgili de hem çalışmalarımızı hem de takiplerimizi yapacağız” diye konuştu.