Malatya’da 6 bin depremzede aileye yeni konutlar inşa ediliyor

Yerel Gündem
732 okunma
11.10.2021

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, kentte 6 bin yeni konutun tüm sosyal altyapısıyla birlikte inşasının sürdüğünü ve Haziran ayına kadar etaplar halinde tamamının hak sahiplerine teslim edilmiş olacağını söyledi.
 
Malatya'da 24 Ocak'ta yaşanan deprem sonrası devlet ve millet el ele verdi, tüm imkanlar depremzedeler için seferber edildi. Kentte depremzedeler için 6 bin konut inşa edilirken, bu süreçte 2 bin 900 acil ve ağır hasarlı binanın yıkımını gerçekleştirildi.
 
68 bin binada yaklaşık 234 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları yürütüldü.
 
Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’nın Battalgazi ilçesindeki depremzedeler için Eski Malatya Mahallesinde yapımı devam eden konutlarda incelemelerde bulundu, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi. İnşası süren konutlarda incelemelerde bulunduktan sonra burada açıklama yapan Öznur Çalık, merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 24 Ocak'taki 6.8'lik depremden Malatya'da 4 kişinin hayatını kaybettiğini ve 7 bin binanın ağır hasar gördüğünü anımsatarak, “Deprem sonrası devletimiz ve milletimiz el ele verdi, tüm imkanlar depremzedelerimiz için seferber edildi, depremden zarar gören ilçelerimiz adeta şantiyeye döndü. Bir taraftan bugüne kadar 2 bin 900 acil ve ağır hasarlı binanın yıkımı gerçekleştirildi, diğer taraftan 6 bin konut inşası hızla yükseldi ve tamamlanan konutlar etaplar halinde halinde teslim ediliyor. Tüm konutlarımız ise Haziran ayına kadar hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edilmiş olacak” diye konuştu.
 
Sadece konut değil sosyal donatılarda inşa ediliyor
 
Çalık, projelerin sadece konut olarak değil, bir yaşam alanı içinde sosyal donatıların, camisinin, fırınının, yürüyüş ve bisiklet yolunun olduğu çok önemli projeler olarak gerçekleştiğini belirterek, “Eski Malatya Mahallesindeki konutlarımızı da hızlı bir şekilde teslim aşamasına getiriyoruz. İnşallah Nisan ayında 25 bloktan oluşan 472 adet konutumuzu teslim ediyor olacağız ve etaplar halinde de diğer bölgelerimizdeki konutları teslim edeceğiz” ifadesinde bulundu.
 
Gelinciktepe bölgesinde 1527 adet konut yapılıyor 
 
Battalgazi ilçesinde evleri ağır hasar görenler için ayrıca Gelinciktepe bölgesine üç etap halinde toplamda 1527 adet deprem konutunun inşasının sürdüğünü, 38 blok ve 678 konuttan oluşan birinci etabın teslim aşamasına geldiğini ifade eden Öznur Çalık, bu bölgenin altyapı ve bağlantı yollarınında yapımına başlanıldığını belirtti. 
 
Yaklaşık 2 milyar liralık yatırım gerçekleşiyor
 
Kentteki deprem konutlarının ihale bedelinin yaklaşık 2 milyar lira olduğunu ve salgın sürecinde de çalışmaların devam ettiğini belirten Çalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Malatya'ya ayrı bir ilgisinin bulunduğunu ve bu çerçevede projeleri yakınen takip ettiğini belirterek, içinde hem ev hem de ahırların bulunduğu tarım köy uygulamalarının da kenttin kırsal kesimlerinde devam ettiğini sözlerine ekledi. Milletvekili Çalık’a ziyaretlerinde Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AK Parti Battalgazi ilçe Başkanı Basri Kahveci, Çevre ve Şehircilik, AFAD, TOKİ kurum yetkilileri ile bölgenin muhtarları eşlik etti.