Öznur Çalık; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüştü

Yerel Gündem
1015 okunma
17.7.2020

Milletvekili Çalık, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile bir görüşme gerçekleştirdi.

AK Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Organize Sanayi Bölgeleri, 1. Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi, mevcut arıtma tesisinin revizyonu ve kapasite artırımı başta olmak üzere sanayici ve firmaların sorunları ile talepleri konusunda istişarelerde bulunduklarını ifade etti.

 

Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrikalardaki kapasite artışı ve ilave alanda kurulacak fabrikaların oluşturacağı atık suyun fazlalığını mevcut arıtma tesisi karşılayamayacağından daha büyük bir arıtma tesisine ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Çalık, “1. Organize Sanayi Bölgesindeki arıtma tesisi ile ilgili yaşanılan sorunu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a iletmiştik. Bakanımız bütün desteğini verdi. Bakanlığın bütün bürokratları, Malatya Ticaret ve Sanayi Odamız konuyu yakından takip etti. Yatırım için fizibilite çalışmaları yapıldı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED raporu onaylandı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisi Projesinin çalışmaları başladı. Elektrik, mekanik ve diğer keşif bedelleri bakanlığa sunuldu. Yaklaşık 208 Milyon TL tutarında keşif bedeli sunuldu. Önümüzdeki hafta içinde Bakanlık sunulan raporlarla alakalı inceleme sonuçlarını tamamlayarak gönderecek. Bundan sonra da ihale ve inşa süreçleri başlayacak" diye konuştu.

 

Kirli su arıtma tesisinin çevre kirliliği açısından önemli bir yatırım olduğuna dikkat çeken Çalık, şunları kaydetti: “Şahnahan Deresi’ne ve Tohma Çayı’na deşarj edilen atık sudan kaynaklanan kirliliği biliyoruz. Çevreye yayılan kokuyu ve suyun kirlenmesini hızlı şekilde önlemek üzere mevcut tesisimizin revizyonunu yapıyoruz. Bu revizyon için Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Fırat Kalkınma Ajansımıza 6 milyon TL ödenek gönderildi. İhaleye 17 Nisan’da çıkılacaktı ancak kovid-19 sürecinden dolayı ertelemek durumunda kaldık. Zira ihalenin teknik şartnamelerinden biri de tesisin yapılacağı alanın incelenmesi konusuydu. Pandemi sürecinde doğaldır ki bu mümkün olmadı. Kurban bayramından sonra ihaleye çıkılacak. Malatya’ya hayırlı olsun" dedi.

 

Çalık; “Lisanslı depoculuk konusunda, 3. Organize Sanayi Bölgesi dediğimiz 1. Organize Sanayi Bölgesine ilave alanı içeren kamulaştırma konusunda, ki Sayın Bakanımız 40 milyon TL kamulaştırma ödeneği göndermişti, kıymetli destekleri için Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a teşekkür ediyorum” diye ekledi.

 

Milletvekili Çalık ayrıca, firmaların ve sanayicilerin SGK teşviklerinden yararlanma noktasında yaşadıkları sıkıntıları da Bakan Varank ile paylaşarak desteklerini istedi.