Çalık'tan Din Görevlilerine Ziyaret

Yerel Gündem
299 okunma
7.10.2013

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Malatya Din Görevlileri Koruma ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti.
 
Milletvekili Çalık’ın beraberinde Battalgazi İlçe başkanı Osman Güder, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Nadir Çalık ve partili yöneticilerle yaptığı ziyarette konuşan Malatya Din Görevlileri Koruma ve Yardımlaşma Derneğini Başkanı Abdulkadir Ateş, “Camilerin barışın, sevginin, saygının, mehabetin sembolü, işaretidir.  Camide protokol yok, zengin, fakir, amir, küçük, büyük, kadın., erkek herkes orada bulunuyor ve ümmet olma bilincini orada herkes deklere ediyor” dedi.
 
Milletvekili Çalık ise, “Biz özellikle siz din görevlisi hocalarımızın bize yapmış olduğu hizmetler için canı gönülden teşekkür ediyoruz. Camiler sadece ibadetlerin yapıldığı yerler değil, aynı zamanda sosyal paylaşımın, kardeşliğin, huzurun bir arada olduğu mekanlar ve öğretiler. Sizler orada verdiğiniz vaazlarla toplumu aydınlatıyorsunuz, bilinçlendiriyorsunuz, bizim ışığımızsınız, bizim yol göstericilerimizsiniz. 10 yıllık AK parti iktidarında din görevlileri ile alakalı çok önemli işler yaptık.  Hatırlatmak gerekirse, 2012’de kadrolu statüde bin 786 imam-hatip, 146 müezzin, sözleşmeli statüde 6 bin 275 imam-hatip aldık ve 644 müezzin olmak üzere toplam 8 bin 441 din görevlisi atandı. 1 Ocak 203 tarihinden itibaren ise Türkiye’de toplam 7 bin 727 yeni cami ve mescit ibadete açıldı. Camilerin tamamı ise hayır işleri kapsamında şahıslar ve dernekler tarafından yapıldı. Bunun da altını özellikle çizmek istiyorum, vakıflar tarafından yapıldı.  1 Mart 2013 tarihinden itibaren ise yıllar itibariyle Vakıfların Genel Müdürlüğümüz tarafından tamir, bakım, onarım, restorasyon yapılan eser sayımız 2 bin 500 tanedir. Vakıf kültür varlıklarının proje ve onarımları içinde 1 Ocak 2003 tarihinden bugüne kadar toplam 722 milyon 712 bin TL harcama yapıldı” diye konuştu.