Erdemir, Hekimhan’a yaklaşık 3 milyar TL’lik yatırımı kazandırıyor

Genel Gündem
1148 okunma
11.7.2020

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Erdemir; Hekimhan ve Malatya’mıza binlerce istihdam, milli ekonomiye önemli katkı sağlayacak dev bir yatırımla demir cevheri zenginleştirme ve paletleme tesisi kuruyor.

Hekimhan’ın demir çeliği Hekimhan, Malatya ve Türkiye için çok önemli. Yapmış olduğumuz girişimler ile birlikte Erdemir’in yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Erdemir, Hekimhan’a yaklaşık 3 milyar TL’lik yatırımı kazandırıyor. Burada bin kişiye istihdam sağlanacak” dedi.

Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında Hekimhan’da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Milletvekili Çalık, Hekimhan’daki temasları kapsamında ilk olarak Hekimhan Devlet Hastanesi'ni ziyaret ederek sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi. Sağlık çalışanlarıyla bir süre sohbet eden Çalık, hastalara ise acil şifalar diledi.

Çalık, sağlık çalışanlarına koronavirüs (kovid-19) sürecindeki çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, “Pandemi sürecindeki fedakarlıklarından ve katkılarından dolayı tüm sağlık çalışanlarımıza minnettarız” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Hekimhan’daki temasları kapsamında daha sonra esnaf ziyaretlerinde bulundu. İlçe esnaflarını ziyaret eden Çalık, “Eczacılık mesleğimde ilk hizmet yerim olan Hekimhan ilçemizde esnaf komşularımızı ziyaret ettik. Tüm dünyanın içinden geçtiği bu sıkıntılı dönemde esnafımıza hep destek olmaya çalıştık. Desteklerimiz devam ediyor” diye konuştu.

Milletvekili Çalık, temasları kapsamında AK Parti Hekimhan İlçe Teşkilatı’nda ilçe yönetimi ve partililerle bir araya geldi.

Çalık, pandemi sonrası ilk ilçe gezisine Hekimhan’dan başladıklarını anımsatarak, bundan sonraki süreçte de ilçe ziyaretlerinin süreceğini ve sık sık Hekimhan’a da geleceklerini ifade etti.

‘Hekimhan bizim gözümüzün nuru’ diyen Çalık, “Gözümüzün nuruna en iyi şekilde bakacağız. Elimizden gelen tüm çaba ve gayreti Hekimhanlı vatandaşlarımız için dün yaptığımız gibi bugünde yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Milletvekili Çalık, Hekimhan’a birçok hizmetin yapıldığına dikkat çekerek, “Hastane yapıldı, yollarımız yapıldı. Hekimhan’ın içme suyu sorunu çok büyük bir yatırımla çözüldü. Yama Dağı’ndan suyu aldık, Hekimhan Belediyesi’ne devrini yaptık. Hekimhan’ın içme suyu ile ilgili sorununu bertaraf etmiş olduk. Yaklaşık 150 kilometrelik yolu Hekimhan’ımıza kazandırmıştık. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan ile birlikte Hekimhan’daki yollarımız, içme suyu ve kanalizasyonla alakalı sorunları hep birlikte çözüyoruz. Hekimhan’ın eğitim alanındaki yatırımları çok başarılı bir şekilde devam etti. İlkokulu’ndan ortaokuluna, imam hatip lisesinden yatılı yurtlarımıza kadar hepsini tamamladık. Yüksekokulumuzun çalışmaları Turgut Özal Üniversitemiz aracılığıyla devam ediyor. Malatya-Hekimhan, Hekimhan-Sivas ulaşım yatırımlarımız devam ediyor ve şu anda yaklaşık 86 milyonluk Yazıhan-Hekimhan-Kangal yol güzergahını bize yakınlaştıracak Tohma Viyadüğümüz Allah nasip ederse 2020 yılında kazandırılmış olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ile görüştük ve Erdemir’in yapacağı yatırımla birlikte doğalgazın Hekimhan’a gelmesini hızlandıracak. Hekimhan'da doğalgaz için inceleme çalışmaları başlıyor” diye konuştu.

Milletvekili Çalık, Hekimhan’daki temasları kapsamında daha sonra Hasançelebi'deki Ermaden tesisini ziyaret etti. Hekimhan ve Malatya’ya binlerce istihdamın yanı sıra Hekimhan, Malatya ve Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağlayacak olan demir cevheri zenginleştirme ve paletleme tesisi hakkında bilgi alan Çalık, dev yatırımın milli ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağını belirtti.

Erdemir’in Hekimhan'a ve Malatya'ya binlerce istihdam, milli ekonomiye önemli katkı sağlayacak dev bir yatırımla demir cevheri zenginleştirme ve paletleme tesisini kurduğunu kaydeden Çalık, “Sadece Hekimhan’a ekonomik ve istihdam anlamında getireceği değil sadece Malatya ekonomisi değil aynı zamanda Türkiye ekonomisini de ciddi manada etkileyecek çok önemli bir yatırımı, Erdemir hizmete açacak. Erdemir, demir cevheri zenginleştirme ve paletleme tesisini Hasançelebi’de kurma çalışmalarına başladı. ‘Acaba vaz mı geçtiler? Sivas’a mı taşıdılar? Oraya mı götürüyorlar, lobicilik mi yapıyorlar?’ diye söylemler oluyor ama bilin ki Erdemir bu konuda çok ciddi ve net çalışmalarını başlattı. Yaklaşık 50 milyonluk kamulaştırmasını Hasançelebi bölgesindeki ruhsat çalışmalarını da tamamlamış vaziyette. Erdemir paletleme tesisi kurulduğu anda da çok ciddi anlamda ihtiyaç olan oradaki barajı Devlet Su İşleri (DSİ) ile konuşarak proje ihalesine çıkılmış durumda. Orada bir barajın yapımına da başlanmış vaziyette. Uzun zamandır yapılan çalışmaları çok yakından takip ediyorum. Hekimhan’ın demir çeliği Hekimhan, Malatya ve Türkiye için çok önemli. ‘Eğer bir işletme açılacaksa bu Malatya’da ve Hekimhan’da olmalı’ dedik. O dönemde Berat Albayrak bakanımız, ‘Siz hiç merak etmeyin işletme burada olacak’ dedi. Çok rantabl olmadığını söyleyenler olmuştu ama sonrasında yapmış olduğumuz girişimler ile birlikte Erdemir’in yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Erdemir, Hekimhan’a yaklaşık 3 milyar TL’lik yatırımı kazandırıyor. Burada bin kişiye istihdam sağlanacak. İlk yapılanma için burada oturacak kişilerin lojmanlarına kadar tespitler yapılıyor, Hekimhan demir cevheri zenginleştirme ve paletleme tesisinin yatırımı başladı” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Çalık, Hekimhan’daki temasları kapsamında Türkiye'nin en büyük maden yataklarından birine sahip olan Malatya Hekimhan havzasında Deveci bölgesinde faaliyette olan Kolin madencilik tesisini ziyaret ederek hem incelemelerde bulundu hem de çalışmalar hakkında detaylı bilgiler aldı.