Malatya’mızda 16 firmamız maske üretimini sağlıyorlar

Genel Gündem
847 okunma
21.5.2020

AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Malatya’mız maske üretimi konusunda önde gelen merkezlerden biri oldu” dedi. 
 
Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve maske üreten fabrikaları ziyaret ederek, çalışmaları yerinde inceledi. 
 
Malatya'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 16 fabrika maske ihtiyacının giderilmesine büyük katkı sağlıyor. AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık da maske üretimi konusunda önde gelen merkezler arasında yer alan fabrikaları ziyaret etti. Çalık, Baykanlar ve Taha Tekstil’i ziyaret ederek maske üretimi konusunda bilgi aldı ve çalışanlarla bir araya geldi. 
 
Malatya’daki maske üretimi hakkında bilgi alan AK Parti Malatya MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, daha sonra gazetecilere açıklamada bulundu. Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’nın maske üretiminde önde gelen merkezlerden birisi olduğunu ifade etti. 
 
Kovid-19 sürecinde maske üretimi yapan ve Türkiye’ye hizmet sunan firmaları ziyaret ettiklerini kaydeden Çalık, “Taha Tekstil’e, Vahap Küçük başta olmak üzere yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Kovid-19 sürecinde haftalık 40 milyon maske üreterek sağlığın korunmasını, tedbirin alınmasını sağlayan Taha Tekstil’e LC Waikiki’ye bütün milletimiz adına teşekkür ediyorum. Maske üretiminde en önemli merkezlerden bir tanesi Malatya. Cumhurbaşkanımızın davetiyle, ‘Biz bize yeteriz’ kampanyasıyla ‘herkes iyi olmayı hak ediyor’ deyip, LC Waikiki bütün vatandaşlarımızın ücretsiz maskeye erişmesi için Cumhurbaşkanımızın çağrısına ilk olarak ‘evet ben üretiyorum’ dedi. Türkiye’de günlük 2 milyon maske üretmeye başladılar. Sonrasında alınan tedbirlerin sıklaştırılmasıyla birlikte Malatya ve onların tedarikçileri dahil olmak üzere üretimlerine daha da hız verdi. Vatandaşlarımızın maske takma oranı ve maske ihtiyacı yükseldikçe LC Waikiki ürettiği maske sayısını artırdı. Küçük ailesine, bu üretimi sağlayan bütün yöneticilerimize ve çalışan bütün kardeşlerimize canı gönülden teşekkür ediyoruz. Bugün iyileşme oranlarımız yükseldiyse, vaka sayımız azaldıysa en önemli sebebi takmış olduğumuz maskelerdir. Bunları ücretsiz milletimize ulaştırmaya vesile olan Taha tekstil ve çalışanlarına hassaten teşekkür ediyorum. Ayrıca, Cumhurbaşkanımızın çağrısı ve davetiyle Malatya organize sanayimizde diğer firmalarımızda ‘bizde varız’ dediler ve bu konuda Valimiz, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız, firmalarımızla yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde çok ciddi bir üretim yapılmaya başlandı. Baykanlar tekstil günlük yaklaşık 100 bin civarında maske üreterek destek veriyor. Tedarikçilerimizle birlikte 16 firmamız Malatya’mızdaki maske üretimini sağlıyorlar. Bu koordinasyonu sağlayan Valimiz ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Firmalarımızın o güçlü, milli ve yerli duruşu, ‘zor zamanda biz savaşta, mücadelede devletimizin, milletimizin, Cumhurbaşkanımızın yanındayız’ diyerek, direkt sorumluluk alıp, üretim yapanları canı gönülden kutluyorum. Özellikle çalışan arkadaşlarımızın sosyal mesafelerini korumaları, tedbirlerini almaları konusunda gösterdikleri hassasiyet, içeriye girerken günlük sık sık ateş ölçümlerinin yapılması ve firmalarımızda hiç vakaya rastlanmamış olması da firmalarımızın bu işi ne kadar ehemmiyetle, özenle yaptıklarının çok önemli bir göstergesidir” diye konuştu. 
 
Milletvekili Çalık, vatandaşlara normalleşme sürecinde de kurallara uymaları çağrısında bulunarak, “Bir evde kalıyoruz, iki dışarıya çıkmak zorunda kalıyorsak mutlaka maskelerimizi takıyoruz, üç dışarıya çıktığımızda sosyal mesafeyi koruyoruz. Bu üçlüyü hiç unutmuyoruz. Normalleşme süreci başlamış olsa da tedbirler devam edecek. Ne zaman 10 Mart öncesine erişirsek o zaman bu üç kural ortadan kalkmış olacak. Normalleşme başladı ama maske, sosyal mesafe ve evde kalma tedbirlerimiz hala devam ediyor” ifadelerini kullandı.