VİDEOKONFERANS İLE CANLI YAYINDA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİK

Genel Gündem
405 okunma
28.4.2020

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık,  video konferans ile Er TV'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Sosyal devlet anlayışını inşa etmek için 2002 yılından itibaren Sosyal Politikalar alanında önemli adımlar attıklarını dile getiren milletvekili Çalık, tüm dünyayı etkisi altına alınan koronavirüsle mücadele kapsamında dünya ülkelerinin vatandaslarına maskeyi, tanı kitlerini ve tedavilerini ücretli yaparken Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yayınlamış olduğu kararname ile Covid-19 pozitif olan vatandaşlara ücretsiz tedavi sağladığını söyledi.
“Sağlıkta Şiddet Yasası” ile de ilgili açıklama da bulunan Çalık, "İnsanımıza, hiçbir canlıya şiddet uygulanmamalı. “Sağlıkta Şiddet Yasası” için sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı, Sağlık Bakanımızın talebi, AK Parti ve MHP'nin teklifi, tüm partilerin desteğiyle Meclis’ten geçti.
Allah hayırlı uğurlu eylesin" dedi.
Koronavirüsle mücadele çalışmaları hakkında da bilgiler veren Çalık, "Bizim 18 yılda sağlığa yapmış olduğumuz yatırımın ürünlerini çok şükür bugün alıyoruz. Turgut Özal Tıp Merkezimizde Ali hocam ve ekibi koronavirüs pozitif çıkan hastaların tedavisinde Plazma tedavisi uyguladılar. Dün itibarıyla Plazma tedavisi uygulanan hastada Entübe halindeydi iyileşmesine yönelik ilerlemeler olduğu belirtildi. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde çalışan tüm kardeşlerimizden Allah razı olsun. Teşekkür ediyoruz. Bu konuda Cumhurbaşkanımız ve bakanlığımız gerekli destekleri veriyor inşallah en kısa zamanda koronavirüsten kurtuluruz" ifadelerini kullandı.
Malatya’nın maske üretimi konusunda önemli merkezlerden bir tanesi haline geldiğini açıklayan Çalık, "Meslek okullarımız ve Malatyalı işadamlarımıza, LC Waikiki, Taha Tekstil, Mustafa Küçük'e, Vahap Küçük'e, Doğanşehir Belediye Başkanımız Vahap Küçük'e, Erman Ilıcak, Mehmet Ali Aydınlar, Ahmet Çalık, Baykanlar Tekstil'e maske üretiminde verdikleri desteklerden dolayı bizleri gururlandırdılar. Biz Bize Yeteriz cümlesinin en önemli karşılığını verdiler. Maske konusunda hassasiyet gösteren Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Belediye Başkanlarımıza, İşadamlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Çalık, Covid-19 ile mücadele kapsamında 20-65 yaş arası vatandaşların Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilen kodla eczaneye giderek, kişi başı 5 adet ücretsiz maske alabileceklerini bildirdi.
 
Malatya depremi hakkında da açıklama da bulunan Çalık, "Ocak ayında yaşadığımız deprem sonrası devletimizin şefkatli eli hep üzerimizde oldu. Devlet bankalarımız Ziraat Bankası, Halk Bankası, VakıfBank taşın altına elini değil gövdesini koyuyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 24 saati doldurmadan Malatya'ya Doğanyol’a gelmesi inanılmaz derecede kıymetli. Kriz nasıl yönetilir, güçlü ülke nasıl olunur depremde de koronavirüs salgınında da çok iyi şekilde hissediyoruz.
Bütün desteğini bizimle birlikte hissettiren Cumhurbaşkanımıza ve Bakanlarımıza teşekkür ediyorum. 
 
Arguvan Belediyesine Sosyal tesis müjdesi
 
Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ve AK Parti İlçe Başkanımız Kudret Kılıç ilçede kapatılan cezaevi binasını Arguvan Belediyesi'ne devrini istemişlerdi. Bizde Adalet Bakanımıza ilettik ve bugün itibarıyla onaylandı.
Arguvan Belediyesi'ne Sosyal Tesis yapılmak üzere devredildi. Arguvanlı hemşehrilerime hayırlı olsun. Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül’e teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
 
Korona virüs tedbirleri kapsamında bu hafta da sokağa çıkma kısıtlaması olduğunu hatırlatan Çalık, "Bugün saat: 24.00 itibariyle Büyükşehirler ve Zonguldak'ta cumartesi, pazar gece 24.00'e kadar sokağa çıkma yasağı var. Bütün vatandaşlarımızın bu yasağa uymasını rica ediyorum.
Pazar gününden sonra da sokağa çıkma yasağını gönüllü bir şekilde her birimiz uygulamamız gerekir" dedi.
 
"Evde kal" çağrısını yineleyen Çalık, şunları kaydetti: "Sağlık Bakanlığımızın günlük açıkladığı verilerde; iyileşen hasta sayımız artıyor, vaka sayımıza göre ölüm oranı azalıyor. Bu önemli pozitif göstergeler biz evde kaldıkça,sosyal mesafeyi korudukça, maskesiz sokağa çıkmadıkça artacaktır inşallah. Evde Kal Türkiye, Evde Kal Malatya’m, Evde hayat var ve Hayat eve sığar"