2002 TÜRKİYE’Sİ VE ONUN ÖNCESİNDEKİ TÜRKİYE İLE BUGÜNKÜ TÜRKİYE'DE SAĞLIK

Genel Gündem
630 okunma
28.4.2020

Malatya Milletvekili AK Parti MKYK Üyesi Öznur Çalık HDP Grup önerisi üzerine AK Parti Grubu Adına TBMM Genel Kurulunda konuşma yaptı.

Çalık;

“2002 Türkiye’si ve onun öncesindeki Türkiye ile bugünkü Türkiye'de sağlıkta katetmiş olduğumuz yol bütün dünya devletlerinin takdir ettiği bir süreçtir. On sekiz yıllık sağlık politikalarında en önemli yapmış olduğumuz işlem, özellikle 83 milyon insanımıza eşit sağlık hizmetini sunmak oldu. Özellikle sosyal güvenlik sisteminde yapmış olduğumuz reformla biz, 2002 yılında sağlıktan yararlanan vatandaşlarımızın oranını yüzde 67'den bugün yüzde 100'e çıkarmış vaziyetteyiz. Yani genel sağlık sigortasıyla birlikte vatandaşlarımız, isteyen istediği hastanede tedavisini oluyor, eşit sağlık hizmetine kesinlikle kavuşuyor.

Ve biz bu eşit sağlık hizmetlerini yaparken bugün coronavirüs salgını dolayısıyla çok önemli bir başarıya daha imza atıyoruz. Coronavirüsün başladığı ilk günden itibaren, ki öncesinde almış olduğumuz tedbirler başta olmak üzere, dünyada parmakla gösterilen ülkeler arasındayız. Özellikle coronavirüs tespit amacıyla yapılan test sayımızın bugün 410 bine ulaştığını biliyoruz ve test sayımız artarken bugünkü gelmiş olduğumuz noktada günlük test vaka oranımız düşüyor, vaka ölüm oranımız düşüyor, vaka yoğun bakım oranımız ciddi manada düşüyor ve tedavi olan hastalarımızın sayısı da 1.843'e yükselmiş vaziyette. Bu 81 il için vermiş olduğumuz rakamlar. Fakat HDP'nin vermiş olduğu önergeye baktığımız zaman, öncelikle, konuşan milletvekili başta olmak üzere verdiği rakamlar doğru değil. Her zaman olduğu gibi yalan söyleyerek Meclisi maalesef kandırıyor, milletimizi kandırıyor.

Bakın, biz insanı yaşatmak için çalışıyoruz, siz onlara korku salıyorsunuz. Elinize megafon alıp "Hükûmet Kürtleri öldürüyor, o salgını bunun için yaptı." diye megafonla kapı kapı dolaşıyorsunuz. Biz insanları yaşatmak için dolaşıyoruz, biz insanları yaşatmak için mücadele ediyoruz.

Bakın, bizim felsefemiz "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" Önce insan yaşayacak. Bölgesel fark gözetmeksizin insanı yaşatacağız. Önce insanı yaşatmayı öğreneceksiniz!

Vermiş olduğunuz rakamlarda, öncelikle şunu belirtmek isterim,vermiş olduğunuz illerdeki test rakamları: Diyarbakır için -yanlış hatırlamıyorsam- "500" dediniz. Diyarbakır'da tam 1.334 test yapılmış vaziyette. Çok olması önemli değil. Covid-19 sürecinde de başta Cumhurbaşkanım olmak üzere, Sağlık Bakanım, İçişleri Bakanım inanılmaz bir mücadele verdi. Maskelerin temini konusunda, testlerin yapılması konusunda, tedavi konusunda inanılmaz bir mücadele veriyoruz. Daha dün gece Sayın Cumhurbaşkanımızın yayımlamış olduğu kararnamede; sosyal güvenlik kapsamında olsun ya da olmasın ülkede yaşayan bütün vatandaşlarımıza test, ilaç, tedaviyi ücretsiz olarak vereceğiz, tüm Türkiye'ye vereceğiz. Türkiye dünyaya nasıl bir sosyal devlet olur onu öğretecek.

Covid-19 süreci hiçbir ülkenin beklemediği bir süreç. Ama, Dünya Sağlık Örgütünün bütün dünyaya söylediği bir söz vardır: "Bu süreci en iyi yürüten ülke Türkiye'dir, en şeffaf verileri veren ülke Türkiye'dir, en iyi tedavi sistemini oluşturan ülke Türkiye'dir".  Şehir hastanelerini kuran ülke Türkiye'dir. Adana'daki sahra hastaneleri gibi değil, aslanlar gibi doktorlarımızın hizmet verdiği hastaneleri kuran ülke Türkiye'dir” dedi.