Şu an 90 bin dekar arazide tarımsal sulama yapılıyor

Yerel Gündem
958 okunma
31.7.2018

AK  Parti Genel Başkan Yardımcısı  ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Yazıhan Boztepe Recai Kutan Barajı Sulama Projesi, Karakaya Baraj Gölünden Pompaj İle Su Takviyesi Projesi ve Turgut Özal Kapıkaya Barajı Sulama Suyu Projesinde önemli aşamaların geride kaldığını belirterek, Malatya’da tarımsal üretimde 2019’da farklı bir  dönemin geçirileceğini ifade etti.
 
Çalık, beraberinde Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk ile Yazıhan Boztepe Recai Kutan Barajı Sulama Projesi şantiyesini ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
Muhtarlarla toplantı yapan Çalık, Recai Kutan Barajı Barajı Sulama Projesinin bitme noktasına geldiğini belirterek, “Şuanda sol sahil ve sağ sahilde sulanan köylerimiz ile birlikte toplamda 90 bin dekar alanımız da sulama yapıldı. Geriye kalan 30 bin dekar arazi için ise bir pompaj şebekesi yapıldı ve pompaj istasyonunu da kuruldu, en geç 1 sene içinde 30 bin dekarlık arazi de sulamaya kazandırılmış olacak. 18 Ağustos 2018’de sulama suyu projesi ile ilgili çalışmalar bitmiş olacak. Sulama ile birlikte Yazıhan’da topraklar çok cazip hale geldi ve şuanda yaklaşık 200 bin ton şeker pancarı üretimi Yazıhan’da yapılıyor.” şeklinde bilgi verdi.
 
Çalık, arazide de inceleme yaparak;  “kapalı devre sistem ile Yazıhan ovamız sulanıyor, şuanda yaklaşık 22 bin dekar arazi üzerinde şeker pancarı, 5 bin dekar arazi de ay çekirdeği ve silajlık mısır üretimi yapılıyor.  Yazıhan çiftçisi ile birlikte büyümeye devam edecek.”  dedi.
 
-Karakaya Pompaj İstasyonunda inceleme yaptı
 
Çalık, beraberinde Battalgazi belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve DSİ yöneticileri ile birlikte Battalgazi bölgesinde özelliklede Eskimalatya’da sulama sezonunda çiftçilerimizin yaşamış olduğu ciddi sıkıntılara çözüm bulmak için üzerinde durulan alternatif projelerden birisi olan Şahnahan B-C Sulama Kanalına Karakaya Baraj Gölünden Pompaj İle Su Takviyesi Projesinin inşaat sahasında incelemelerde bulundu.
 
Toplam 6 bin 718 hektar arazinin sulanmasını sağlayan Şahnahan B ve C kanallarına 65 metrelik 2 adet pompa ile Alişar mevkiinden toplam saniyede 2 metreküp su takviyesi sağlanacağı ve toplam maliyetin 15 milyon TL olduğu proje sahasında inceleme yapan Çalık, projenin 5 Ekim 2018’de tamamlanacağını belirtti.
 
-Kapıkaya’da 10 bin dekarlık alan kaldı
 
Çalık, Turgut Özal Kapıkaya Barajı Sulama Suyu Projesi ile ilgili çalışmaları da inceledi. Çalık, Turgut Özal  Kapıkaya  Barajı ile 40 bin dekarlık alanın sulanacağını belirterek, 40 bin dekarlık alanın sulanması ile birlikte Kale’de bu sorunun çözüleceğini ve projede şuanda  30 bin dekar arazinin sulandığını ve 10 bin dekar alanında 2 ay içinde suya kavuşacağını belirtti.