Çalık, Şırnak’ta Taziye Ziyaretlerinde Bulundu

Genel Gündem
857 okunma
19.10.2017

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Şırnak'taki kömür ocağında meydana gelen göçükte hayatını kaybeden 7 kişinin ailelerini ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın taziye dileklerini iletti.
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Şırnak'taki kömür ocağında meydana gelen göçükte hayatını kaybeden 7 kişinin ailelerini ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın taziye dileklerini iletti. AK Partili Çalık, olayda ihmalli olanlar hakkında gerekenlerin yapılacağını söyledi. Şırnak'a dün gece gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, AK Parti Şırnak İl Başkanı Halil İbrahim Erkan ile birlikte kömür ocağında meydana gelek göçükte hayatını kaybeden 7 kişinin ailelerini ziyaret etti. ak Partili Çalık ve beraberindekiler ilk olarak Yeni Mahalle'de bulunan Mesut ve Yılmaz Mağrur ile Yüksel Uğur'un ailesini ziyaret etti. Burada acılı baba Ömer Mağrur'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın taziye dileklerini ileten Çalık, aile ile kısa bir süre sohbet edip sorun ve sıkıntılarının olup olmadığını sordu. Buna karşılık baba Ömer Mağrur, "Biz kimiz ki Allah bize bu şerefi vermiş. Biz kimiz ki, Allah bize böyle evlatlar vermiş. Allah'a şükür bugüne kadar onlar sayesinde başım dikti. En ufak bir kötülüklerini görmedim. O bana yeter. Ne mutlu o Allah verdi, o götürdü" dedi. Daha sonra hayatını kaybeden Mesut Mağrur'un eşinin yanına giden Çalık, odada bulunan kadınlara başsağlığı diledikten sonra dua edip evden ayrıldı.
 
Ardından göçükte hayatını kaybeden 21 yaşındaki Vedat Özden'in akrabalarına taziye ziyaretti gerçekleştiren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, daha sonra 52 yaşındaki, 8 çocuk babası Abdullah Kayaş'ın ailesini de ziyaret etti. Hayatını kaybeden Kayaş'ın babası Yusuf Kayaş ile tercüman aracılığı ile konuşan Çalık, "Valimiz burada, Cumhurbaşkanımız'ın talimatı ile tüm bakanlıklarımız olay ile ilgili çok yakından ilgileniyor. Cumhurbaşkanımız, 'git ilk önce ailelerimizle görüş, acılarını paylaşalım' dedi. Ondan sonra ki işlemlerim tümü hem adli, hem idari devam edecek. Ama biz önce sizleri görelim. Kardeşlerimizi görelim dedik. Allah sabrımızı arttırsın" diye konuştu.
 
Acılı baba Kayaş'a herhangi bir isteğinin olup olmadığı sorulduğunda Kürtçe yaptığı konuşmada, "Hepiniz başım gözüm üstüne geldiniz. Allah onların yardımcısı olsun. Allah onlardan razı olsun. Herhangi bir isteğim yok. Hiç davacı değilim. Birinden çocuğumuzu işe alması için ricada bulunuyoruz, işe alıyor, çalıştırıyor. Sonra bir şey oluyor, oğluma bir şey oluyor. Ben onlara mı dava açayım. Ben davacı değilim. Türkiye'nin bütün malını bana verseler, davacı ol derlerse de olmam" şeklinde karşılık verdi. Ak Parili Öznur Çalık da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kimin suçu varsa, kimin hatası varsa, kimin ihmali varsa gereği yerine getirilmesi için talimat verdiğini söyledi. Abdullah Kayaş'ın eşini ziyaret eden Çalık, burada Kayaş'ın annesi, eşi ve çocukları ile yakından ilgilendi. Ailede ki bir engelliye ise gerekli yardımların yapılması için talimat verdi. Son olarak Mehmet İzer'in ailesini ziyaret eden AK Partili Çalık ve beraberindekiler, buradan Şırnak Devlet Hastanesi'ne giderek yaralı Sıddık Kabak'ın sağlık durumu hakkında Başhekim Dr. Esra Şahin'den bilgi aldı. Başhekim Şahin, hastanın hayati tehlikesinin devam ettiğini ve uyutulduğunu söyledi. Gece geç saatlerde, Valiliğe geçen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, burada Vali Aktaş ve görevlendirilen müfetişlerle bir toplantı yaptı. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Çalık şöyle konuştu;
 
"BİR DAHA BÖYLE HADİSELERİN OLMAMASI İÇİN GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAKTIR"
 
"Kömür ocakları bölgesinde bulunan 3 nolu açık kömür ocağında 17 Ekim 2017'de saat 15.00 sularında yaşanan göçükte 7 işçi kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Bu vesile ile sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bugün arkadaşlarımızla birlikte Şırnak'tayız. Başta Cizre olmak üzere Cizre'deki hayatını kaybeden kardeşimizin ailesini kabrini ziyaret ettik, başsağlığı dileklerimizi ilettik daha sonra Şırnak'taki ailelerimizi ziyaret ederek 7 ailemizi de ziyaret ederek başsağlığı dileklerinde bulunduk. En son Şırnak Devlet Hastanesinde yatmakta olan 18 yaşındaki evladımızı ziyaret ettik ve 7 vefat eden 1'de ağır yaralı insanımız var öncelikle Şırnak ve ülkemize başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla da bugün yapmış olduğumuz hem görüşmelerimizi hem de ziyaretlerimizi tamamladık. Sayın Valimizi ziyaret ettik ve Sayın Valimizle yapmış olduğumuz ziyaretler çerçevesinde de değerlendirmelerimizi yaptık. Kazanın olduğu andan itibaren Sayın valimiz ve buradaki Emniyetimiz, Jandarmamız hemen aynı anda kazanın olduğu mekana gitmişlerdir ve kazanın olduğu andan itibaren de bölgeye hem UMKE, hem AFAD, hem de 112 Acil Sağlık Ekiplerimiz aynı anda sevk edilmiş ve çevredeki maden ocaklarında çalışan işçilerimizin de yardım ettiği kurtarma çalışmalarıyla maalesef 7 işçimiz göçükten çıkartılarak bölgede hazır bekletilen ambulanslarla Şırnak Devlet Hastanesine kaldırılmış ve maalesef bir az evvel söylediğim gibi 7 işçimizi kurtaramamışız ve kaybetmişiz, vefat etmiş vaziyetteler. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı olayın ertesi günü göçükle ilgili soruşturma başlatmış vaziyette ve Şırnak Valimizde ilk andan itibaren konuları takip etmekte. Ben bir kez daha başsağlığı dileklerimi iletiyorum, inşallah ihmalin ya da aksaklığı her alan için hem idari hem de adli soruşturmalar başlatılış vaziyette gereği yerine getirilecektir, takibini bakanlıklarımız çok yakın takip etmektedir. Enerji Bakanlığımızın bürokratları sayın Bakanımızın talimatlarıyla buradadır, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın bürokratları buradadır, İçişleri Bakanlığımızın Sayın Valimizin koordinasyonunda ekipler takiptedir, Adalet Bakanlığımız yine adli merciler tarafından takip edilmektedir, hadise yakın takiptedir inşallah en kısa zamanda bir kez daha böyle hadiselerin olmaması için gerekli tedbirler alınmış olacaktır diyorum ve hepinize çok teşekkür ediyorum."