Çalık: Güçlü Yarınlar, Güçlü Kızlarla Mümkün

Genel Gündem
874 okunma
11.10.2017

Kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve evlatlarımızın insan haklarından tam ve etkin bir şekilde yararlanabilmelerini sağlayabilmek için BM Genel Kurulu’nda 11 Ekim, ‘Dünya Kız Çocukları Günü’ ilan edilmiştir.
 
Kız çocuklarının hayat koşullarını iyileştirmek, etkili ve iyi bir eğitim alabilmelerini sağlamak, hepimizin ortak bir görevidir. Güzide varlıklarımız olan kız çocuklarımızın geleceğe kendinden emin, inisiyatif kullanabilen, sorumluluk ve irade sahibi bir birey olarak devam etmeleri adına topluma da kuşkusuz önemli görevler düşmektedir.
 
AK Parti olarak, kız çocuklarımızın eğitimine önem veriyor, onları geleceğe kazandırmak adına önemli projeler yürütüyoruz. 2002 yılında % 87,3 olan ilköğretimde kız çocukların okullaşma oranını, 2016- 2017 eğitim öğretim yılına gelindiğinde % 99,6’ya ulaştırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Aynı şekilde son yıllarda yükseköğretimde okuyan kız çocuklarımızın artan okullaşma oranı geleceğe daha mutlu ve umutlu bakabilmemize vesile olmaktadır.
 
Kız çocuklarına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi ve insan haklarından etkili bir şekilde yararlanabilmeleri hususunda kutlanan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nün farkındalığı arttırmasını temenni ediyorum. Tüm dünya çocuklarının yüzlerindeki tebessümün hiçbir zaman solmamasını diliyor, bu anlamlı ve müstesna günü en kalbi duygularımla kutluyorum. Güçlü ve aydınlık yarınlara; güçlü kızlar, güçlü kadınlar sayesinde ulaşacağımızı da bir kez daha özellikle vurgulamak istiyorum.