Çalık: Kılıçdaroğlu Magazinsel Bir Tavır İçerisinde

Genel Gündem
401 okunma
29.08.2017

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Sosyal Politikalar Başkanı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ile birlikte Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman’ı ziyaret etti.
 
Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman ziyaret için teşekkür ederek, “Malatya’nın Ankara’da çözemeyeceği hiçbir sorun yoktur.  Ama detaylarda boğuluyoruz. Nasıl diyelim? Her tarafımız su, Allah vermiş, Karakaya Barajı, diğer barajlar, Çat Barajı, yerin altı su, fakat kayısı bahçelerimiz kuruyor.  En son örnek, Cumhurbaşkanımız geliyor stadının açılışını yapıyor, küçük basit nedenlerle maç oynanamıyor. Yani detaylarda boğuluyoruz. Ankara güzel bakıyor, fakat biz burada bu işi beceremiyoruz.”  şeklinde konuştu.
 
AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, basın mensuplarını yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür etti.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Basın bizlerle halkımız arasında, seçmenlerimiz arasında çok önemli bir köprü. AK Parti Malatya’da önemli hizmetler gerçekleştirdi. AK Parti döneminde yapılan hizmetler, başka dönemlerle kıyaslanamaz derecede büyüktür.  Genele baktığımız zaman bizlere düşen yerel hizmetlerin de artması. Malatya bugün hem havayolu, hem karayolu projelerinde, sulama projelerinde olsun, her sektörde önemli yatırımlar aldı. Ama önemli olan yereli de geliştirmemiz, yereli de kalkındırmamız. Büyükşehirlere de düşende daha sağlıklı, planlı kentler oluşturmak, bunun yanında da daha yaşanabilir bir kent yapmakla beraber ekonomik kalkınmaya yakalamak zorundayız.” diye konuştu.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık; “Terör örgütleriyle biz mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz.  FETÖ ilede, PKK ile de, DEAŞ ile de, terör örgütlerinin tamamıyla sonuna kadar mücadele edeceğiz.” Dedi.
 
Çalık, “Türkiye siyasetinin merkezini temsil etmekteyiz. Ve Türkiye’de 7 bölge, 81 ilde tamamında var olan tek partiyiz. İddiayla söylüyorum, 80 milyonun partisi olmak çıktığımız 2002’den itibaren şuan 7 bölge, 81 ilin tamamında oy alıyoruz. Bunun sorumluluğu ve bilinciyle hareke ettik. 16 yaşında, 15 yıllık bir iktidarın mensubuyuz.” ifadelerini kaydetti.
 
2071 hedefine emin adımlarla ilerlediklerini belirten Çalık, “Biz bu ruhu hiç bünyemizin dışına atmadık, atmayacağız. AK Parti olarak Malazgirt’i 1071 hedefini  2071 ile, 1453 İstanbul’un fethini, 2053 ile, 2023 hedefini de Cumhuriyetimizin  kuruluşu  ile birlikte hedeflerimizi, 2023, 2053 ve 2071 olarak planlamış vaziyetteyiz ve bu vesileyle de emin adımlarla ilerliyoruz.” şeklinde konuştu.
 
CHP Genel Bakanı Kemal kılıçdaroğlu’nu eleştirine Çalık şunları söyledi; “Ana muhalefet partisinin liderinin terör örgütleriyle mücadelemiz esnasında maalesef takınmış olduğu tavır ve tutumu biz milletimize şikayet ediyoruz.  ‘Adalet için yürüyoruz’ dediler ve soluğu atlet ile verilen fotoğrafa dönüştürdüler.  Adalet arayışı atlet oturuşuna döndü. Dolayısıyla bireysel reklam yapmak, bireysel magazinsel bir tavır içerisinde bulunan ana muhalefet partisini milletimize havale ediyoruz. Biz diyoruz ki bireysel magazinler değil, senin şahsın yada genel başkanlığın değil ülkenin milli ve yerli menfaatleri önemlidir. Atletle vermiş olduğunuz fotoğraf sadece bir magazinden ibarettir. Yürümüş olduğunuz yol adalet yolu değildir. Vermiş olduğunuz fotoğraf, atletli fotoğraf geldiğiniz yerin en önemli göstergesidir. Şimdi Adalet Kurultayı yapıyorlar. Keşke atletle Adalet Kurultayı'na gitselerdi. Yapmış oldukları eylem ve fikirleri de bir biriyle örtüşmüş olurdu. CHP  bugüne kadar , Genel Başkanı Kılıçdaroğlu başkanlığında bugüne kadar girdiği 8 seçimi kaybetmiş, buna rağmen hala yerini koruyabilmek için en son başvurduğu fotoğraf atletli fotoğrafı olmuştur. Kendi yerini garanti altına almak adına milletimizin duygularını suistimal eden ana muhalefet partisini biz milletimize şikayet ediyoruz. “
 
Malatya’daki sulama suyu konusunda yapılan çalışmalar hakkında konuşan Çalık şu bilgileri paylaştı; “Kayısı üreticilerimizin, özellikle son günlerde yapmış oldukları kuraklıktan kaynaklı sıkıntılarını dile getirmeleri bizim için hizmetin gelmesine vesile olacak pozisyonlar  oluşturdu. Malatya’dan gelen çiftçi ve üreticilerimizle Ankara’da beraber toplantılarımızı yaptık. Birlikte yapmış olduğumuz toplantılara Orman ve su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu, o gün Ankara dışındaydı. Toplantıya Bakan Yardımcımız, DSİ Genel Müdürü ve yardımcıları, daire başkanlarımız ile birlikte Malatya’dan gelen çiftçilerimizle bir toplantı yaptık. Bu toplantının neticesinde Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu canlı telefon bağlantısında çiftçilerimize yapılabilecekleri kendiside söyledi. En önemli cümle şudur; ‘En kısa zamanda Malatya’ya geleceğiz, gerekirse bütün Malatya’yı projelendireceğiz’ dedi. Bu bizim için çok önemliydi. Bize iletilen sorunları bizde bakanımıza, bürokratlarımıza ilettik. Şahnahan A,B veC kanallarının rehabilitasyonunu ve kapalı devre sistemine geçilmesini istedik ve bunun için ilk kez söylüyorum 08.09. 2017 tarihinde rehabilitasyonun ihalesi yapılacak. Şahnahan B ve C kanallarına Karakaya Baraj Gölünden su takviyesi yapılması için 70 ya da 170 metre suyun terfi ettirilmesi gerekiyor.  Daha önce Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu geldiğinde Karakaya Baraj Gölünden suyun alınmasını talep etmiştik. ‘Karakaya’dan alınan su Karabağlara verilsin’ demiştik.  O zaman Sayın Bakanımız 8 trilyon bütçeyi ayırdı ve Malatya’ya gönderdi. ‘Karakaya’dan su alınsın, Karabağlar mevkiine, Battalgazi’ye verilsin’ dendi. Fakat o dönem çiftçilerimiz ve üreticilerimiz özellikle terfi ile Karakaya Barajı’ndan suyun alınmasında elektrik parasının çok fazla olacağını, cazibe ile su verilemeyeceği için elektrik parasının çok yüksek olacağını dile getirmişlerdi. Yoksa Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu, o gün vermiş olduğu sözün arkasında durmuş, 8 trilyon parayı göndermişti. Ama maalesef o dönem üreticilerimiz ‘Elektrik fazla para tutar, biz bunun altında kalkamayız’ demişlerdi ve o proje durmuştu. Son toplantıda bunu da gündeme getirdik, yapılabiliniyorsa güneş enerjisi sistemi ile yeniden planlanmasını talep ettik. Bununla ilgili çalışmayı arzu ettik. Bunun için bir proje yapılsın istedik.  Alternatif çözüm önerilerinden biriside MASKİ ile 2017 yılı içerisinde yapmış olduğu protokol çerçevesinde arıtma tesisinden Şahnahan C kanalına su deşarjı için protokol yapılmıştı. Orada su kullanıldı. Şimdi daha fazla suyun kullanılması için de DSİ ile Malatya Büyükşehir Belediyesi yeni bir protokol sürecine girecekler. Çiftçilerimizin talebi üzerine 15 sondaj yapılaması için de söz aldık.”