Çalık, 900 İşçinin Çalıştığı Atölyelere Müjdeyi Verdi

Yerel Gündem
445 okunma
29.08.2017

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı,Sosyal Politikalar Başkanı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, İpek Caddesi üzerindeki Tekel Depolarında faaliyet gösteren Konfeksiyon Atölyesi işletmelerinin kira sözleşmelerinin yenileceği müjdesini vererek, “Biz istihdamı sağlayan işletmecilerimize kolaylık sağlamak üzere elimizden ne geldiyse yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Çalık, beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ile birlikte 900 işçinin çalıştığı İpek caddesi üzerindeki tekel Depolarında faaliyet gösteren Konfeksiyon Atölyelerini ziyaret etti.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Her şeyin ötesinde istihdam çok önemli. Buranın istihdamına yönelik bir takım gelişmeler oldu. Genel Başkan Yardımcımız Öznur Çalık bunu sizlerle paylaşmak istedi. Malatya’mızın kalkınması, ekonomik büyümesi adına bizlerde yerel yönetim olarak, hükümetimiz ile birlikte yerel hizmeti yapmaya gayret ediyoruz. Bir yandan şehrimizi geliştirirken, cadde ve sokaklarımızı, kültürel ve sosyal alanlarımızı yaparken, esas ilin kalkınmasına katkı sağlayacak olan ekonomik büyüklüğü sağlamamız lazım. Bunun için istihdamı sağlamımız gerekiyor. Bu neyi getiriyor? Kentin büyümesini getiriyor, ekonomik kalkınmasını getiriyor. Bu vesileyle de bugün burada atıl kalan böyle bir mekanın, böyle yüzlerce insana iş veriyor olması, istihdam sağlıyor olması, burada üretim yapan kardeşlerimizin de geleceğini görebilmesi ve buna göre planlamalarını yapması lazım. Bunun için de önemli bir adım atıldı. Bugüne kadar geçmişte bakanımızla, milletvekillerimizle ziyaretlerimiz oldu. Ama son dönemde de AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Öznur Çalık’ın güzel takipleriyle, güzel hayırlı bir gelişmeyi de sağlamış oldular” dedi.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, “Bugün buraya gelirken, bu kadar kardeşimle bir arada olacağımı umut etmemiştim. Hep bana orada çalışan insanların 750-800 ve 900’e yakın çalışan kardeşimiz , evladımız var diyorlardı. Ama bugün buraya gelince buradaki işletmecilerimizin ne kadar sorumluluk sahibi hareket ettiklerini bir kez daha gördüm. Burada 2013’ten beri burada işletmeye başlayan bütün sanayici kardeşlerime, işverenlerime gerçekten teşekkür ediyorum. 2012 yılında Tekel depolarının özelleştirilmesi ile birlikte Malatya’daki Tekel depolarının özelleşmesi gündeme geldi. Bu gündeme geldiğinde dönemin valisi Ulvi Saran ve dönemin İl Özel İdaresi genel sekreteri Sami Er ile beraber  yaptığımız görüşmelerde bu Tekel depolarının şirketlere, işverenlere kiralanarak özellikle Organize Sanayi Bölgesinin alt yapısını oluşturmak adına, burada istihdam sağlanması üzerine  bu konuda fikir birliği yaptık. Bu vesileyle de Tekel depolarına işletmelerimiz gelerek atölyelerini kurdu. 300 kişi ile başladı burası. Yaklaşık 5 yıl önce 300 kişi ile başlayan bu mekan 3 kat artarak 900 kişiye ulaştı. Buradaki işletmelerimiz Tekel depolarının özelleştirilmeden Sümer Holding’den kiralayarak faaliyetlerini sürdürüyorlardı. Fakat, ‘kira sözleşmeleri devam edecek mi, özelleştirme yapılacak mı’ diye hemen hemen her sene sorun yaşanırdı. Bu sene sorun yaşanmadan kira sözleşme yaşanmadan, buradaki işletmeci arkadaşlarımız bizlerle irtibata geçti, ‘Burayı yeniden kiralamamız gerekiyor, 900 insanımıza iş kapısı sağlıyoruz, bu insanlarımızı işsiz bırakamayız’ dediler. Bunun üzerine maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal ile görüştük. Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Maliyi bakanımız Naci Ağbal’dan şunu istedik; Eğer bu tekel depoları özelleşecek olursa özellikle buradaki işletmelerimize yapılmasını istedik. Şuanda satış ile ilgili her hangi bir şey gündemde değil. En önemlisi buradaki kira sözleşmelerin yapılması bizim için önemliydi. Sümer Holding Genel müdürümüz, Özelleştirme İdaresi Başkanımız ve Maliye Bakanımız ile yaptığımız görüşme sonucunda,. Buradaki kira sözleşmeleri yenilecek.  ‘Hiç endişeleri olmasın, çalışmaya devam etsinler,  işletmecilerimize uygun rakamlarla kiraya devam edeceğiz’ dedi Sayın bakanımız. Kurban Bayramı öncesinde hayırlı bir haber vermek beni de çok mutlu etti.” Şeklinde konuştu.  
 
Çalık, “Bilinki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönlüde, gözü de Malatya’da. Onun bize talimatları 'Milletimiz ne istiyorsa biz onu yapmakla mükellefiz." Bugün milletimiz Tekel depolarının işletmelerinin kiralarının devam etmesini istiyor. Bu vesileyle biz Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla biz istihdamı sağlayan işletmecilerimize kolaylık sağlamak üzere elimizden ne geldiyse yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz."  Dedi.
 
TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, ise Çalık’a katkıları için teşekkür ederek, “Konfeksiyoncu işletmecilerimiz için Organize Sanayi Bölgesinde yer ayırdık, Konfeksiyoncu arkadaşlarımız bunun için birde kooperatif kurdular.  Onlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Devletin ciddi destekleri var. Orada 750 metrekarelik, bin metrekarelik yerler in yapılması programa dahil edildi.” dedi.
 
KURBANLIK SATIŞI YAPAN VATANDAŞLARI ZİYARET ETTİ
 
Çalık, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, daha sonra Canlı Hayvan Pazarına geçerek, burada kurbanlık satışı yapan vatandaşlarla bir araya geldi.
 
Kurban Bayramı için küçükbaş hayvan satan bir üreticiyle pazarlığa tutuşan Çalık, oğlunun adına bir küçükbaş hayvan satın aldı.
 
Çalık, "Biz milletimizin ucuz et yemesini istiyoruz ve günlük et tüketimini de her geçen gün arttırmak istiyoruz. 2002 yılından bugünün et tüketimine baktığımız zaman bir yılda tüketilen eti şimdi bir ayda tüketiyoruz. Bu bizim özellikle refah seviyemizi yükseltmek, sosyal anlamda insanlarımızın tüketecekleri etlerin miktarını arttırmak hepimizin çok önemli hedefleri. Her eve beyaz ya da kırmızı et girmeli. Aynı zamanda üreticilerimizi bu konuda çok ciddi destekliyoruz. Desteklerimizi yemlerde, farklı alanlarda veriyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba özellikle et konusunda çok yakın ilgileniyor. Hem üreticilerimiz desteklenmesi hem vatandaşlarımızın daha ucuza et alması için."
 
Çalık, satılmayan kurbanlıkların alınacağına dair Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’nın açıklamasını hatırlatarak,bir sorunun yaşanmayacağını ifade etti.