Çalık: Pensilvanya Senaryo Yazmış, Mahkemelere Göndermiş

Genel Gündem
807 okunma
7.06.2017

İstanbul'daki darbe şüphelilerinin yargılandığı davayı takip eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Pensilvanya bir senaryo yazmış ve mahkemelere göndermiş. Sanıklar da Pensilvanya'nın gönderdiği senaryoyu çok güzel bir şekilde sahneye koyuyorlar" dedi.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davalarla ilgili, "Maalesef gördüğümüz fotoğraf şu; Pensilvanya bir senaryo yazmış ve mahkemelere göndermiş. Sanıklar da Pensilvanya'nın gönderdiği senaryoyu çok güzel bir şekilde sahneye koyuyorlar. Hiçbirinin diğerinden farkı yok. Bombalar, kurşunlar gökten kendiliğinden yağmışçasına senaryo yazıyorlar. Hiçbirinin 'Evet, darbeyi biz yaptık.' diye bir açıklaması yok" dedi.
 
Çalık, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik Destek Merkezi ve Arıcılar Camisi'nin işgal edilmesine ilişkin 7'si tutuklu 28 askerin yargılandığı davanın duruşmasını izlemek üzere Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne geldi. Mahkeme salonundan çıkışta AA muhabirine açıklama yapan Çalık, FETÖ darbe girişimine ilişkin davaların Ankara, İstanbul ve diğer illerde devam ettiğini hatırlattı. Bu süreçte şehit aileleri ve gazilerin yanında bulunduklarını anlatan Çalık, davaları yakından takip ettiklerini söyledi. Duruşmalardaki izlenimlerini aktaran Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Maalesef gördüğümüz fotoğraf şu; Pensilvanya bir senaryo yazmış ve mahkemelere göndermiş. Sanıklar da Pensilvanya'nın gönderdiği senaryoyu çok güzel bir şekilde sahneye koyuyorlar. Hiçbirinin diğerinden farkı yok. Bombalar, kurşunlar gökten kendiliğinden yağmışçasına senaryo yazıyorlar. Hiçbirinin 'Evet, darbeyi biz yaptık.' diye bir açıklaması yok. Mahkeme başkanının söylediği cümle diyor ki 'Selayı veren imamın sesini kesin' diyen komutan, şu an içeride yargılananlar içinde. Diğer taraftan 'Polis görünce elinde Türk bayrağı dahi olsa kafasına sıkın' diyen komutanlar, 'Biz darbeden habersiziz', 'Emir komuta zinciri içindeydik, o emri aldık, uyguluyoruz' diyorlar. Biz biliyoruz ki bu yüce millet 15 Temmuz darbe girişimini tamamen püskürtmüştür. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Başbakanımız, bütün Meclis ve vatandaşlarımızla birlikte bu 15 Temmuz darbe girişimini püskürttük. Kara gün yerine, 15 Temmuz Demokrasi Bayramı olarak bundan sonra anılacak."
 
Çalık, gazilerin ve şehitlerin kanlarının yerde kalmayacağını, mahkemelerin, yargıçların, hukukun; darbe girişimi yapan FETÖ'nün cezalarını vereceğini vurgulayarak, milletin ferasetiyle atlatılan darbelerin yüce Türk yargısıyla da netice bulacağını dile getirdi.