Şiddete Maruz Kalan Kadınların Yanındayız

Genel Gündem
432 okunma
9.03.2017

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Memur Sen‘e bağlı Bem-Bir-Sen Malaya Şubesince düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programına katıldı.
Bir restoranda düzenlenen programda konuşan Çalık, erkeklere seslenerek, “Bizim bildiğimiz yürekli, mert erkekler, Peygamber efendimizi örnek alan erkekler, ağlatmaz. Şiddete maruz kalan kadınların yanındayız” dedi.


AK Parti iktidarı döneminde sendikalaşma oranının artarak yüzde 70’lere ulaştığını söyleyen Öznur Çalık, sendikalaşma oranındaki artışın çalışma sektöründekilerin özgür iradelerini yansıtarak, sendikalaşarak, özgür iradelerini beyan ettiklerini aktardı. Kadın çalışanların kamu ve özel sektördeki oranına arasında fark olduğuna işaret eden Çalık, “Malatya’daki belediyede kadın çalışan oranı yüzde 15, bu azımsanmayacak ama çok da büyük görülmeyecek bir rakam. Çünkü kamuda çalışan kadınların oranı yüzde 36. Türkiye’deki kadın istihdam oranımız yüzde 28. Kadınların memur olarak temsili diğer alanlardaki istihdamından daha fazla. Belediyelerimizdeki kadın çalışanların oranına geldiğimizde oranın düştüğünü görüyoruz" dedi. AK Parti döneminde her alanda hizmetler getirildiğini ve kadınlara yönelik birçok yasal düzenleme yaptıklarını aktaran Çalık, “Şiddetle ilgili çıkarmış olduğumuz yasa çok önemli. Şiddet gören kadınlarımızı şiddetten kurtarmak için çıkarılan yasalar yetmez. Erkeklere sesleniyorum, bizim bildiğimiz yürekli, mert erkekler peygamber efendimizi örnek alan erkekler ağlatmaz. Şiddete maruz kalan kadınların yanındayız" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Partinin kuruluşunda karar mekanizmalarına kadınları da dahil ettiğine işaret eden Çalık, "Bugün Meclis’teki kadın temsil oranı yüzde 14,5’lere çıktıysa bunun altında Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası var. Biz kadınlar olarak her alanda bize verdiği Destekten dolayı Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a ve yöneticilerimize teşekkür ediyoruz" diye konuştu.