Çalık: Dinin Engel Tanımadığını Hissettirmemiz Gerekiyor

Genel Gündem
309 okunma
22.11.2016

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, 15 Temmuz'un Türkiye'nin beka mücadelesi olduğunu belirterek, "Engelli kardeşlerimizin de meydanlara inip, tankların karşısına nasıl durduğunu hepimiz gördük." dedi. 
 
Başkan Çalık,Diyanet İşleri Başkanlığı ile Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen "1. Uluslararası Engellilik ve Din Sempozyumu" na katıldı.
 
Çalık, Bağcılar Engelliler Sarayındaki açılış töreninde, İslam'dan sonra engellilere verilen önemin bugün kendilerine rehber olduğunu anlattı.
 
Engellilerin engelini kaldırmak için AK Parti iktidarları olarak 15 yıldır önemli çalışmalara imza attıklarını ifade eden Çalık, "Bir taraftan insanların fiziksel, ruhsal engellerini, yüreklerdeki engelleri kaldırırken, öteki taraftan bazı şeyleri eksik yaptığımızı yeni fark ettik. Mesela engellilerin dinimizle tanışmasını geciktirdik. Bunu çok daha önce yapmamız lazımdı. Bunu telafi etmek için Diyanet İşleri Başkanlığımızın önemli çalışmalar yapması gerekiyor. Bu sempozyum bu anlamda atılmış önemli bir adım." diye konuştu.
 
Çalık, İslam dininin engellilere net şekilde anlatılması, öğretilmesi, tanıtılması gerektiğini dile getirerek, şöyle konuştu: 
 
"Engelli kardeşlerimize, dinin engel tanımadığını hissettirmemiz gerekiyor. Engelli olabilirsiniz ancak yüreğinizde engel yoksa tüm engelleri aşabilirsiniz. Bizim görevimiz tüm engelleri kaldırmaktır. 15 Temmuz'daki girişime karşı durmak için çok sayıda engelli kardeşimiz sokaklara indi. Mücadelelerini hep beraber gördük. Türkiye'nin yürekli, engel tanımayan evlatları var. 15 Temmuz ülkemizin beka mücadelesiydi. Bu darbe girişimcilerine karşı engelli, sağlam demeden herkes meydana inip, ülkemizin gücünü herkese gösterdi. Engelli kardeşlerimizin de meydanlara inip, tankların karşısına nasıl durduğunu hepimiz gördük."