Başkan Çalık'ın Muhtarlar Günü'ne İlişkin Mesajı

Genel Gündem
794 okunma
18.10.2016

Demokrasimizde halkın kendi oylarıyla, kendi tercihiyle yöneticileri seçmesinin en tipik örneği muhtarlık müessesesidir. Bu müessese 1829'dan itibaren yerel yönetim sistemimizin en önemli sac ayaklarından biri olmuştur.
 
Değerli muhtarlarımız, demokrasi geleneğinin ve kültürünün istikbale taşıyıcıları konumundadırlar. Milli irade bir çınarsa; bu çınarın özü, çekirdeği muhtarlarımızdır.
 
Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği gibi "muhtar, mahallesinin milletvekilidir, belediye başkanıdır, hatta cumhurbaşkanıdır."
 
15 Temmuz akşamı muhtarlarımızın gösterdiği cesur duruş ve liderlik darbe teşebbüsüne karşı milletimizin elde ettiği zaferin başlıca etkenlerinden olmuştur.
 
"Muhtar bile olamaz" diyerek seçilmişleri tahkir eden manşetlerin atıldığı dönemler artık geride kalmıştır. Lakin özellikle Sn. Cumhurbaşkanımızın muhtarlarımızla sık sık bir araya gelerek yaptığı istişare toplantılarına ithafen muhalefet cephesinden yapılan açıklamalar bu zihniyetin hala daha devam ettiğini göstermesi bakımından üzücüdür.
 
AK Parti olarak muhtarlarımıza hak ettiği değerin verilmesi, talep ve ihtiyaçlarının gözetilmesi konusunda hassasiyet göstermekteyiz. Son 14 yılda muhtar maaşları ve diğer hususlarda atılan adımlar bunun göstergesidir. Özellikle geçtiğimiz yıl hükümetimizce 19 Ekim'in muhtarlara özel bir gün olarak ihdas edilmesi muhtarlarımızı tahkir eden zihniyete bir ders niteliğindedir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; büyük bir inanç, fedakarlık ve gayretle görev yapan tüm muhtarlarımızın muhtarlar gününü kutluyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.