Çalık'tan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Kutlama Mesajı

Genel Gündem
268 okunma
11.10.2016

Kız çocuklarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek, eğitimlerini en iyi şekilde alabilmelerini sağlamak, küçük yaşta zorla evlendirilmelerinin önüne geçmek, insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yaralanabilmelerini sağlamak en önemli amaçlarımızdan biridir. Bu çalışmalar doğrultusunda iyi eğitim alarak ülkemizin ve milletimizin gurur kaynağı olmuş, başarıları dünyaya örnek temsil etmiş birçok kadınımız olmuştur.
 
Türkiye’de kız çocuklarının uğradığı ayrımcılığa karşı yürütülen mücadele her geçen gün daha da başarı kazanmaktadır. 13 yıl önce her 100 erkek öğrenciye karşılık 88 kız öğrenci okullaşırken, şu an bu rakam 98’e kadar ulaşmış durumdadır. Ortaya çıkan bu rakamlar ise bizleri umutlandırmaktadır.
 
Dünyada ise yaklaşık 500 milyona yakın okuma yazma bilmeyen kadın bulunmaktadır. 200 milyon kız çocuğu erken yaşta evlendirilmektedir. Ne yazık ki her yedi saniyede bir kız çocuğu daha hayat maratonuna başlayamadan, hayatın meşakkatli yüzüyle baş başa kalmaktadır.
 
Kız çocuklarımızın bu durumuna karşı herkesin üzerine düşen vazifeyi en etkili şekilde yerine getireceği ümidiyle, çocuklarımızın gözyaşlarının son bulduğu bir dünya dileğiyle yarının güçlü kadınlarının Dünya Kız Çocukları Günü’nü kutluyorum.