Kubbe Dağı Artık Geçit Verecek

Yerel Gündem
979 okunma
8.10.2016

Çalık’tan Pütürge ve Doğanyol’a büyük müjde, Kubbe Dağı’na tünel yapılıyor
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, kış aylarında yoğun tipi ve kar yağışı nedeniyle bazen 1 haftayı aşan zaman dilimlerinde dünya ile irtibatı kesilen Pütürge ve Doğanyol ilçesine Kubbe Dağı’na 3 kilometrelik bir tünelin yapılacağı müjdesini verdi.
 
Milletvekili Çalık, Malatya’da kış aylarında zor şartlar altında ulaşımın sağlanmaya çalışıldığı, zaman zaman yoğun tipi ve kar yağışı nedeniyle bazen 1 haftayı aşan sürelerde ulaşıma kapanan Malatya-Pütürge Karayolu’nun Kubbe Dağı mevkiine 3 kilometre uzunluğunda bir tünelin yapılacağını bildirdi.
 
PROJESİ İHALE EDİLİYOR
 
Çalık, “Pütürge ve Doğanyol ilçelerimizin ulaşımını sağlayan Malatya-Pütürge Karayolu’nun iyileştirilmesi kapsamında önemli çalışmalar yapıldı. Ancak bölgedeki ağır kış şartları nedeniyle Pütürge yolu kış aylarında yoğun tipi ve kar yağışı nedeniyle uzun sürelerde kapalı kalıyor ve bu bölgemiz ile irtibat kesiliyor. Pütürge ve Doğanyol ilçelerimizin yaşam kalitesinin düşmesinde Kubbe Dağı çok önemli bir etken olarak her dönem bölge halkımızın karşısına çıkmıştır. Pütürge Belediye Başkanımız Mehmet Polat’ında uzun süre takip ettiği Kubbe Dağı Tüneli için gereken çalışmalar yapıldı ve çok önemli bir aşama olan proje ihalesi sürecine girildi.” dedi.
 
İHALE 24 EKİM’DE…
 
Kubbe Dağı’na tünel yapılması projesinin hem Pütürge, hemde Doğanyol ilçesi ne konforlu ulaşım için önemli bir proje olmasının yanında Malatya’nın en önemli turizm bölgelerinden Nemrut Dağı’na ulaşımı da kolaylaştıracağına işaret eden Çalık, “Kubbe Dağı Tüneli klavuz planı onaylanmıştır. Proje ihalesi yapılması için dokümanlar hazırlanmış olup, ihale hazırlık sürecine başlanılmıştır. Bu ay ihaleye çıkılıyor. Tahmini proje bedeli yaklaşık, 1.5 milyon TL olup,  proje 4 kilometre uzunluğundaki tüneli ve 3 kilometrelik bağlantı yolunu kapsıyor. İhale 24 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilecektir.  Proje hayata geçirildiğinde bölgemiz için çok önemli bir yatırım kazandırılmış olacaktır.” İfadelerini kaydetti.
 
PÜTÜRGE-DOĞANYOL KARAYOLU YATIRIM PROGRAMINDA
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Doğanyol ilçesine ise ayrı bir müjde vererek, “Pütürge-Doğanyol Karayolu 2017 yılı yatırım programına alınmıştır. Bu projenin de bölgemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Yerelde sorunları her zaman takip eden Pütürge Belediye Başkanımız Mehmet Polat ve Doğanyol Belediye Başkanımız Recep Gülbey’e, her dönem desteğini bizden esirgemeyen Pütürge ve Doğanyol’daki vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.