Çalık, DSİ'nin Malatyada'ki Yeni Projelerini Açıkladı

Yerel Gündem
829 okunma
5.10.2016

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Yazıhan’da yeni bir baraj projesi ile Boztepe Barajı’ndan Arguvan’ın Parçikan bölgesine su verilmesi konusunda DSİ tarafından yeni proje çalışmalarının yürütülmekte olduğunu bildirdi.
 
PARÇİKAN BÖLGESİNE SULAMA SUYU
 
Çalık, yaptığı yazılı açıklama da, Boztepe Barajı’ndan Arguvan’ın Parçikan (Bozburun) Bölgesindeki yaklaşık 2 hektarlık alanın sulanabilmesi için DSİ tarafından yeni bir çalışma başlatıldığını bildirerek, “Parçikan bölgesine Boztepe Barajı’ndan su verebilmesi için Hekimhan Çayı üzerinde bir regülatör yapılması ve Hekimhan çayından alınacak suyun r iletim hattı ile Boztepe Barajı göl alanına derivasyonun yapılması gerekiyor. Bu konuda DSİ tarafından teknik çalışmalar başlatıldı ve devam ediyor.” dedi.
 
YAZIHAN’A YENİ BARAJ
 
Çalık, Yazıhan bölgesinde yeni bir baraj yapımı içinde DSİ tarafından teknik çalışmaların yürütüldüğünü de bildirerek, “Yazıhan’da Buzluk Barajı’nın yapımına ilişkin olarak DSİ tarafından uygun yer tespiti yapılmış ve planlama ihalesi aşamasına geçilmiştir.  Buzluk Barajı için DSİ’nin teknik ve program çalışmaları devam ediyor.” şeklindeki bilgiyi paylaştı.
 
DOĞANYOL’A 2 GÖLET
 
Çalık, Doğanyol ilçesinde yeni sulama göletlerinin yapılması içinde DSİ tarafından çalışmaların sürdürüldüğünü, Gökçe Göleti ile Burç Deresi üzerine gölet yapılması konusunda teknik çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.
 
Çalık; “DSİ Bölge Müdürlüğü’ne ve Malatya DSİ 92. Şube Müdürlüğüne çalışmalarından ve özverilerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.