Genç Girişimci Merkezleri Açılıyor

Yerel Gündem
325 okunma
23.09.2016

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, "Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi" bölgedeki üretim ve istihdamın artacağını belirterek, genç girişimci ve işadamları yetiştirmek içinde bölgede Genç Girişimci Merkezlerinin açılacağını bildirdi.
 
GENÇ STK TEMSİLCİLERİ İLE TOPLANTI
 
Çalık, beraberinde AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile birlikte Malatya’daki Genç STK temsilcileri ile bir araya geldi.
 
AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı toplantının açılışında yaptığı açıklama da, toplantının sivil toplum kuruluşlarının genç yöneticileri ile bir araya gelip istişare yapmak olduğunu ve eksikliklerin ortak fikirlerle giderilmesi olduğunu söyledi.
 
Milletvekili Çalık, Genç STK yöneticileri ile bir araya gelmesinin en önemli sebeplerden birisinin Türkiye’nin 15 Temmuz FETÖ darbe girişimine maruz kalmasından dolayı gençlerin göstermiş olduğu çaba, gayret ve kahramanlıklara teşekkür etmek olduğunu belirterek, “Türkiye genelinde gazilerimizin tamamını arkadaşlarımız ile birlikte fırsat etme imkanı bulduk, şehit ailelerimizi ziyaret etme imkanı bulduk. Onların yaş profiline baktığımızda birçoğunun gençlerden olduğunu gördük. 15 Temmuz öncesi  ‘Gençlik nereye gidiyor’ derken, 15 Temmuz7da gençlerimizin vatan için, bayrak için, devlet için ve ezanları için canını feda ettiğini, tankların önüne yattığını gördük. Binlerce kez şükürler olsun bütün Türkiye’de böyleydi, Malatya’da da böyleydi.
 
BÖLGEDE 8 GGM KURULACAK
 
Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamış olduğu  "Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi" ile bölgede yatırım, üretim ve istihdamın artacağını, uygulama ile gençlere yeni fırsatlar sunulacağını belirten Çalık şöyle devam etti; “Gençlerimize yönelik yapılacak çalışmalarda Genç Girişimci Merkezlerimiz oluşturulacak. Gençlerimiz üniversiteden mezun olup geliyorlar, direk mühendis, avukat, yada fabrika açmak isteyen işletmeci, iktisatçı gençlerimiz fabrikanın nasıl kurulacağından, şirketin nasıl kurulacağından, muhasebenin nasıl tutulacağını, ihracatın, ithalatın nasıl yapılacağına dair ilk şirketini kurarken, kuluçka aşamasını, girişimcilik aşamasını bu Girişimcilik Merkezlerinde ön çalışmayla öğrenecek. Biz 8 cazibe merkezine Genç Girişimci Merkezi kurmak istiyoruz. Bunlardan bir tanesini de sayın başbakanımızla,  sayın bakanımız ile konuştuk, Kalkınma Bakanımız ile de konuştuk,  Genç Girişimci merkezlerimizden bir tanesini Malatya’ya kuruyoruz. Bu çok önemli bir adım. Gençlerimizin sadece fabrikalarda ve çağrı merkezlerinde istihdam edilmesi değil, aynı zamanda üreten ve yeni işadamlarının yetişmesine vesile olacak bir merkezden bahsediyoruz. Yeni, genç işadamları yetiştirecek bir Genç Girişimci Merkezi Malatya’mıza hayırlı ve uğurlu olsun. İnşallah bu programlar içerisinde Genç Girişimci Merkezi’mizin kurulması sürecini ve detaylarını sizlerle paylaşacağız.”
 
Çalık, toplantıda STK temsilcilerinden gelen talepleri dinledi,  soruları da cevaplandırdı.