Çalık, Tüm Türkiye'de 350 Bin Civarında 0-19 Yaş Arasında Otistik Evladımız Var

Genel Gündem
298 okunma
23.09.2016

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, otistik çocuk ve gençlerin eğitim gördükleri Malatya İbni Sina Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezlerini ziyaret ederek burada eğitim gören çocuk ve gençlerle bir araya geldi. Merkezdeki çocuklarla sohbet eden ve çalışmalarına eşlik eden Çalık, zaman zamanda duygusal anlar yaşadı.
 
Çalık, “Tüm Türkiye’de 350 bin civarında 0-19 arasında otistik evladımız var” diyerek otistik çocukların Türkiye genelinde 676 tane Özel Eğitim Uygulama Merkezlerinde eğitim verildiğini belirterek, okula devam eden otistik öğrenci sayısının yaklaşık 21 bin olmasında dolayı özellikle bu alana daha fazla önem vermeleri gerektiğini ortaya çıkardığını kaydetti.
 
Bölgeye ve Malatya’ya hizmet etmesi için Malatya’ya modern bir Otistik Özel Eğitim Okulu’nun açılması ile ilgili olarak uzun bir süreden beri çalışma yürüttüklerini, yatırım programına alınan okulun yeniden 100 öğrenci kapasiteli olması amacıyla yeniden revize edilmesi için yeniden çalışma yapıldığını ve projenin şuanda Kalkınma Bakanlığında bulunduğunu kaydetti.
 
Yeşilyurt Otizm Derneği Başkanı Alaattin Baydaş ve yönetimini ziyaret ederek dernek çalışmaları hakkında bilgi alan Çalık, yapılan görüşmeler sonucunda Kalkınma Bakanlığı’nın 10 milyon 500 bin TL tutarındaki 100 öğrenci kapasiteli Otistik Özel Eğitim Merkezi’nin en kısa zamanda ihale edileceğini ve sürecin İl Milli eğitim Müdürlüğü tarafından takip edilmekte olduğunu kaydetti. Çalık, yapılacak olan söz konusu okul için arsanın belli olduğunu da kaydetti.