Çalık, Suriyeli Mültecileri Ziyaret Etti

Genel Gündem
246 okunma
11.09.2016

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, “İnşallah Suriye'nin toprak bütünlüğünün bozulmasına neden olan bütün terör örgütleriyle mücadeleye devam edecek. Bizim Suriye topraklarında gözümüz yok, nerede yaşanan bir zalimlik varsa ona karşı duruyoruz” dedi.
 
Çalık, AK Parti Malatya il yönetimi, kadın kolları ve gençlik kolları üyeleriyle birlikte Kurban Bayramı dolayısıyla Beydağı Konteynır Kentte kalan Suriyelileri ziyaret etti.
 
AFAD Malatya İl Müdür Vekili Bilal Turan’dan Beydağı Konteynır Kentle ilgili bilgiler alan Çalık, çocuklara çikolata dağıtarak, Suriyeli vatandaşlarla sohbet etti.
 
Suriye’de devam eden savaştan dolayı Suriyelilerin Türkiye'ye sığındığını ifade eden Çalık, konteynır kentte 7 bin 700 civarında Suriyelinin kaldığını belirtti.
 
Türkiye'de yaklaşık 3 milyon Suriyelinin misafir edildiğini kaydeden Çalık, "Dünya devletleri içerisinde en fazla mülteci barındıran mülteci konumundayız. Suriyeli, Afgan ve Iraklı mültecilerde Türkiye'de barınmaktadır. Birleşmiş Milletler görevlileri Türkiye'ye geldiklerinde Türkiye'nin dünyanın en iyi mülteci ağırlayan ülkesi olduğunu söylüyor” diye konuştu.
 
Fırat Kalkanı operasyonuyla ilgili de değerlendirmede bulunan Çalık, şunları söyledi: “Suriye'deki yeni süreç çok önemli. Özellikle TSK'nın yapmış olduğu DAEŞ'in Cerablus'tan, Azaz'den çıkarılmış olması, bölgenin temizlenmesi, yeşil bir bölge olması, sınırımızın tamamen terörden arındırılmış olması bizim için çok önemliydi. Aslında bizim tüm dünyadan istediğimiz de buydu. Sınırlarımızda terör örgütlerinin ne DAEŞ'in ne PYD ne de YPG'nin olmamasıydı. Şuan Cerablus hattı temizlenmiş durumda. Gaziantep ve Kilis'ten Suriyeli vatandaşlar o bölgeye dönüşe başladı. Dünden bu yana bölgedeki belediyeleriz Ceraplus'a su vermeye, Enerji Bakanımızın yaptığı açıklamayla elektrik verilmeye başlandı. Kurban Bayramı öncesinde Cerablus'a verilecek su ve elektrikle Suriyeliler vatanlarına yerleşmeye başlayacak. Rakka ve El Bab ile alakalı süreç devam etmekte.”
 
Çalık: 'Suriye Topraklarında Gözümüz Yok.'
 
Çalık, Suriye’nin toprak bütünlüğünün bozulmasına neden olan bütün terör örgütleriyle mücadelenin devam edeceğini belirtti.
 
Suriye’nin toprak bütünlüğünün kendileri için vazgeçilmez olduğunu dile getiren Çalık, “Bizim Suriye topraklarında gözümüz yok. Nerede yaşanan bir zalimlik varsa ona karşı duruyoruz. Bu zulüm bizim sınırımızda, Müslüman kardeşlerimize yönelik yapılıyorsa biz bu zulümle, zalimle mücadele ederiz. Kendi sınırlarımızı temiz tutmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını korumakla mükellefiz. Bu vesileyle Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyarak, terör örgütleri PYD, DEAŞ ve YPG ile mücadele sonuna kadar mücadele edeceğimizi herkesin bilmesi gerekir. Suriye başta olmak üzere, hiç bir devletin topraklarında gözümüz yok. Suriye’nin toprak bütünlüğü bizim için vaz geçilmezdir.
 
Barış ve kardeşliği tesis ettiğimizde Türkiye'de yaşayan 3 milyon Suriyeli vatanlarına dönecek” ifadelerini kullandı.