Çalık: Türkiye Artık Hasta Adam Olma Formatından Çıkmıştır

Genel Gündem
494 okunma
17.08.2016

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, “Türkiye’nin birliği ve beraberliğinin tüm dünyaya karşı dimdik ayakta durmasına vesile olacaktır. Dünya, Türkiye’nin yeniden hasta adam olmasını istiyor ama Türkiye artık hasta adam olma formatından çıkmıştır, birliğini, beraberliğini tüm dünyaya göstermiştir. Yenikapı’da da bunu taçlandırmıştır” dedi.
 
Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı ve partililerle birlikte Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya İl Başkanı Mehmet Erdem’e 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminde gösterdikleri duruş nedeniyle teşekkür ziyaretinde bulundu.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 15 Temmuz’un Türkiye Cumhuriyeti için çok önemli bir tarih olduğunu belirterek, “15 Temmuz, Türkiye Cumhuriyeti’nde aydınlık bir tarih olarak yerini alacak. 15 Temmuz belki Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi tarihinde kara leke olarak anılacakken, aydınlığa çıkarılmasına vesile olan başta milletimize, siyasi partilerimize ve sivil toplum örgütlerimize, basın mensuplarımıza hassaten teşekkür ediyorum. Biz bu millete çok şey borçluyuz. Öyle bir milletiz ki, millet olduğumuzu bir kez daha gösterdik” dedi.
 
Çalık şöyle konuştu;  “Türkiye’de ilk kez böyle bir fotoğraf yaşandı. Tüm siyasi partiler kendi kulvarlarındaki söylemleri bir kenara bırakarak, demokrasinin vazgeçilmezi olan siyasi partiler hepsi bir araya geldi. V tek vücut, tek yürek oldu. 15 Temmuz gecesi ilk akşamdan açıklamayı yapan sayın Devlet Bahçeli’ye, adındaki devlet varlığı gibi kendine yakışan, partisine yakışan dik duruşu gösterdi. Ve onlarla birlikte Milliyetçi Hareket Partili kardeşlerim yiğitçe caddelere, sokaklara döküldü. Tüm siyasi partilerden bu destekleri görürken, Milliyetçi Hareket Partili kardeşlerimin sona ana kadar demokrasi nöbetinden hiç vazgeçmeyip, bayrağına, vatanına, devletine sahip çıktıkları için teşkilat mensuplarına canı gönülden teşekkür ediyorum. Her şeyden bir hayır doğar. Bundan da birbirimizin farkına varmamız ve birlikte olmamız doğmuştur. Bu birlikteliğimize zeval getirecek şeylere karşı hepimizin çok dikkat etmemiz gerekir. Türkiye’nin birliği ve beraberliğinin tüm dünyaya karşı dimdik ayakta durmasına vesile olacaktır. Dünya, Türkiye’nin yeniden hasta adam olmasını istiyor ama Türkiye artık hasta adam olma formatından çıkmıştır, birliğini, beraberliğini tüm dünyaya göstermiştir. Yenikapı’da da bunu taçlandırmıştır.”
 
DEAŞ’la da, PKK’yla da, FETÖ’yle de sonuna kadar mücadele edeceklerini açıklayan Çalık, “Amerika ve Avrupa’ya baktığımıza FETÖ terör örgütü liderinin oralarda nasıl anıldığını bir kez daha hatırlatmak isterim. Amerika, FETÖ’nün başındaki adamdan bahsederken, ‘yaşlı, hasta vaiz’ diyor. ’77 yaşında hasta ve yaşlı imam’ diyor. ‘Gizemli din adamı’ diyor. ‘Emekli vaiz’ diyor. Almanya, ‘Pensilvanya dağlarında yaşayan hasta ve yaşlı adam’ diye nitelendiriyor. Fransa ise terör örgütünün başını, zehirli yılanı, ‘sürgündeki vaiz, ruhani lider’ diye nitelendiriyor. Bu zehirli yılan tam 40 yıldır devletimizin kılcal damarlarına sinsice girmiş, tüm kurum ve kuruluşlarımıza yerleşmiş ve altın vuruşunu da 15 Temmuz gecesi gerçekleştirmek istemiştir. O, ne emekli bir vaizdir, ne yaşlı bir adamdır, o tek kelimeyle zehirli bir yılandır. O, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına, birliğine, dirliğine kast etmiş terörist başıdır. Ve bu terörist başına karşı bütün ülke, Türk milleti yekvücut olmuştur, tek vücut olmuştur. Ben bu görseli bozmak isteyenlerin var olduğunu biliyorum. Terör örgütü sadece FETÖ müdür? Bununla birlikte hareket eden birçok terör örgütü var. Türkiye’nin üzerinde kara bulutlar dolaştırmak isteyenler var. PKK’nın yapmış olduğu saldırılar hala bugün 15 Temmuz’dan sonra devam ediyor. HDP’nin Eş Başkanı açıklama yapıyor, ’15 Temmuz’dan sonra saldırı yapmıyorlar’ dedikten 3 gün sonra Diyarbakır’da polis karakoluna bombalı saldırı yapılıyor. PKK’nın FETÖ’den hiçbir farkı yok. İkisi de eli silahlı, kanlı terör örgütleridir. Biz DEAŞ’la da, PKK’yla da, FETÖ’yle de sonuna kadar mücadele edeceğiz.”  diye konuştu.
 
MHP Malatya İl Başkanı Mehmet Erdem, birlik ve beraberliğin devamı adına gerçekleştirilen ziyaretin büyük bir anlam ifade ettiğine değinerek,  Malatya’da olduğu gibi bütün ülkede birlik ve beraberlik içerisinde herkesin mutlu bir hayat sürdürmesini temenni etti.
 
Erdem,  vatanın müdafaası, bayrağın dinmemesi, ezanın susmaması uğruna her türlü fedakarlığı yapan bir millet olduklarını dile getirerek “Buda onun bir örneğidir. Malatya’da inşallah bu birlik ve beraberlik devam edecektir” dedi.
 
AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı ise 15 Temmuz’da yaşanan zor dönemde ilk andan itibaren Milliyetçi Hareket Partisi mensuplarının Malatya meydanlarında onurlu ve erdemli direnişe destek verdiklerini belirterek, “Zor günlerdi. Bu ülkede birçok kez darbeler gördük ama bu kadar alçakça olanını görmemiştik. 240 vatandaşımızın şehit olmasına neden olan bu kanlı eylemin; ordumuzun ve kurumlarımızın içerisinde bulunan bu asi hareketi Allah’a şükür birlik ve beraberlikle bu işin üstesinden geldiğimizi bütün dünyaya göstermiş olduk” diye konuştu.
 
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da 15 Temmuz’daki darbe kalkışması, vatana ihanet girişiminden ülke olarak büyük dersler çıkarmak gerektiğine dikkat çekerek, “240 şehidimiz var, onları rahmetle anıyoruz. 240 şehidimizi asla unutmayacağız. Ömer Halisdemir’leri unutmayacağız. O tankların üzerine çıkan gençleri ve kadınlarımızı asla unutmayacağız. Ama esas unutmamamız gereken bir kesim de, bu vatana ihanet etmiş ihanet şebekesidir. Bunlarla mücadelemizin sürmesi gerekiyor.” dedi.