Çalık: Kılıçdaroğlu Bir Kadın İçin Söylediği Bu Cümleyi, Kendi Ailesi İçinde Düşünmeli

Genel Gündem
269 okunma
12.04.2016

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelik olarak çirkin ifadeler kullanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sert tepki göstererek, “Bir kadın için söyleyeceğiniz bu cümleyi siz kendi aileniz için düşüneceksiniz, siz kendi çocuklarınız için düşüneceksiniz. Böyle bir cümleyi bir başkası sarf ettiği anda sizin vereceğiniz tepkiyi siz kendi kendinize cevap vereceksiniz” dedi.
 
“BİR KADIN İÇİN SÖYLEYECEĞİNİZ BU CÜMLEYİ SİZ KENDİ AİLENİZ İÇİN DÜŞÜNECEKSİNİZ, SİZ KENDİ ÇOCUKLARINIZ İÇİN DÜŞÜNECEKSİNİZ”
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Karaman'daki çocuk istismarı nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Sema Ramazanoğlu’na yönelik hakaret sözlerini katıldığı bir televizyon yayınında değerlendiren AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya MilletvekiliÖznur Çalık, “Öncelikle anamuhalefet partisi genel başkanının kullanmış olduğu üslup v edil, dün olduğu gibi bizi hiç yanıltmadı.  Yine aynı dili, aynı kirli dili ve üslubu maalesef kullanmaya devam ediyor. Bu defa kullanmış olduğu kişi Aileden Sorumlu, sosyal politikalarımıza bakan ve bir anne olan TBMM’de ilk kez başı örtülü olarak seçilmiş ve kamuoyunda yer bulmuş bir bakanımıza karşı yapılmış bir saldırı. Bu saldırıyı çok şiddetle kınıyoruz. Yapmış olduğu açıklamayı nefretle kınıyoruz.  Kılıçdaroğlu eğer anamuhalefet partisi lideri ise önce liderlik ne demek onu öğrenmesi gerekir.  Liderliğin örnek insan vasıflarını taşıması gerekir. Topluma ve kamuoyuna verilecek mesajlarda kullandığı ı dili ve üslubu çok iyi seçmesi gerekir. Hele de bu kullandığı dil ve üslup da kadına hakaret varsa, kadını aşağılamam varsa ve  kadına ağza alınmayacak şekilde fütursuzca cümleler varsa o liderin ne kadar çapsız olduğunu çok net gösterir. Dün genel kurulda verilen gensoruda sayın bakanımıza karşı söylenen ‘çapsız’ kelimesini CHP’nin dün konuşan CHP’nin grup başkan vekiline tekraren iade ediyoruz. Genel başkanlarının da ne kadar çapsız olduğunu bir kez daha bugün sarf etmiş olduğu cümlelerle göstermiş olduğunu ifade etmek isterim. Kılıçdaroğlu’nun söylemiş olduğu cümleleri kendisi bir kez daha oturup dinlesin. Bu ne büyük ayıptır., bu ne büyük çirkinliktir, bu ne büyük şereften yoksun bir konuşmadır.  Bir kadın için söyleyeceğiniz bu cümleyi siz kendi aileniz için düşüneceksiniz, siz kendi çocuklarınız için düşüneceksiniz. Böyle bir cümleyi bir başkası sarf ettiği anda sizin vereceğiniz tepkiyi siz kendi kendinize cevap vereceksiniz. O konuşmanın sonunda, Kılıçdaroğlu’nun yaptığı konuşmadan sonra orada alkışlayan milletvekillerine, hele de kadın milletvekillerine seslenmek istiyorum; bu cümleleri siz kendinize layık görüyormusunuz ki, o cümleleri alkışlıyorsunuz? Siz bu ülkenin bir kadın bakanına karşı, bu cümleleri nasıl hoş görüyorsunuz, nasıl alkışlıyorsunuz?" dedi.
 
Kılıçdaroğlu’nun neden seçimlerde bugüne kadar başarı sağlayamadığını kullanmış olduğu kirli dilin olduğunu belirten Çalık, “Siz insanları aşağılayarak, insanlara hakaret ederek, kadınlara hakaret ederek hiçbir yere varamadınız ve varamayacaksınız” dedi.
 
“CHP’DEKİ KADIN MİLLETVEKİLLERİ ACİLEN KENDİ GENEL BAŞKANLARINI ÖZRE DAVET ETMELİDİRLER”
 
Çalık şunları söyledi;  “Karaman’daki hadiseye hepimiz şiddetle karşı koyduk. Sayın bakanımız bununla alakalı olarak hem müdahil oldular,  hemde gerekli açıklamaları çok net bir şekilde ifade ettiler. Bu iğrenç hadiseyi lanetlemenin ötesinde cezai müeyyideler neyi gerektiriyorsa alması için hepimiz müdahil oluyoruz.  Ama başka bir kuruluşun içerisine dahil ederek, o kurum üzerinden muhalefet yapmaya çalışan muhalefet partileri yada muhalefet sesi çıkartmaya çalışan insanlara seslenmek istiyorum; bugün hatırlarmısınız bilmiyorum; 2007 yılında Çatalça’da  Aziz Nesin Vakfı’nda kız çocuklarına yönelik bir tecavüz vakası yaşandı. O gün hiç kimse Aziz Nesin Vakfı ile ilgili yorumda bulunmadı. Önemli olan o gün oradaki olayın, o vakanın lanetlenmesi ve onunla ilgili olarak cezai müeyyidelerin uygulanması idi. Ama maalesef bugün muhalefet kullanmış olduğu dil ve üslupla  hem kurumu, hem yürütmedeki bakanımızı, hem hükümetimizi, hem partimizi çok çirkin sözlerle aşağılıyor. Söylemek istediğim şudur; toplumsal hadiselerde kurumlar üzerinden değil, bu çirkin hadiseyi yapan, yaşatan kişilerle ilgili mücadele etmek gibi ortak bir tavır sergilememiz gerekir. Tüm siyasi partiler bu konuda ortak tavır sergilemeli. Kadın milletvekilleri de bu ortak tavırda beraberce yol arkadaşlığı etmeli. CHP’deki kadın milletvekilleri acilen kendi genel başkanlarını özre davet etmelidirler. CHP’deki kadın milletvekilleri eğer kadın haklarını savunuyorlarsa, insan haklarını savunuyorlarsa şayet, yapacakları ön önemli işlem direk olarak genel başkanlarını özür dilemeye davet etmek olmadır. Bunu biz değil, onlar yapmalı. Toplum bu özrü çok net bir şekilde beklemekte. 7 seçim kaybetmiş bir genel başkan bugün halen genel başkanlığa davet ederken , yapmış olduğu çapsız açıklamalarla bir kez daha kamuoyunun önünde rezil olmuştur. Kadınlar üzerinden böyle çirkin siyaset yaparak  bir kez daha çapsızlığını göstermiştir. Tüm kadın hakları savunucularını ortak tavır almaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.