TBMM Nüfus ve Kalkınma Grubu Başkanı Çalık, Benin'de

Genel Gündem
249 okunma
11.12.2015

Milletvekili ve TBMM Nüfus ve Kalkınma Grubu Başkanı Öznur Çalık, AvrupaParlamenter Formu’nun(EPF) davetlisi olarak Ougadougou Ortaklığı 4. Yıllık Toplantısı’na katılmak üzere Benin’e gitti.
 
AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Nüfus ve Kalkınma Grubu Başkanı Öznur Çalık, Benin’in Cotonou şehrinde iki gün sürecek olan programda Ougadougou Ortaklığı’nın açılış toplantısına Yerel Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması ile ilgili kurum ziyaretlerine katılacak.
 
Ayrıca Çalık, program kapsamında planlanan Parlamenterler Toplantısı’nda Türkiye’yi temsilen konuşma yapacak.
 
Avrupa ve dokuz Afrika ülkesi parlamenterlerinin katıldığı toplantı 11 Aralık’ta sona erecek. Ougadougou Ortaklık Koordinasyon Birimi tarafından, Avrupa Parlamenter Forumu-EPF, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Afrika Parlamenterler Nüfus ve Kalkınma Forumu (APFFA) ile işbirliği yapılarak, 2012 yılından beri Ougadougou Ortaklığı yıllık toplantılarının düzenlendiğini ifade eden Çalık, bu ortaklığa dokuz Afrika ülkesinin üye olduğunu söyledi.
 
Öznur Çalık, “Yıllık toplantılar, Orta Afrika ve Frankafon ülkelerde seyreden yüksek doğurganlık ve anne bebek ölümlerinin azaltılmasına yöneliktir.
 
Bu kapsamda, Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması hizmetlerine erişimin sağlanması, kadınlar ve kız çocuklarının eğitimi, onlara karşı için şiddet ve ayrımcılığın elimine edilmesi için mücadele, ülkeler arası ortaklık, finansman temini vb konular 2030 Küresel Kalkınma hedefleri bağlamında tartışılmaktadır.
 
Batı Orta Afrika bölgesi ve Afrika Frankafon ülkelerinde her gün 250 anne adayı hamileliğinin herhangi bir öneminde sağlık hizmetlerinin yetersiz olması ve hizmetlere erişim sorunları nedeni ile kaybedilmekte ve 30 anne de sakat kalmaktadır” şeklinde konuşacak.