Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli 2017'de Açılıyor

Yerel Gündem
1066 okunma
16.10.2015

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya-Elazığ Karayolu üzerinde yeni inşa edilmekte olan Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli’nin 2017 sonunda hizmete gireceğini belirterek, tünellerdeki kazı inşaatın yüzde 95 oranında bitirilme noktasına getirildiğini söyledi.
 
Çalık, beraberinde Karayolları Elazığ 8. Bölge Müdürü İsmail Akduman ve Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli inşaatının yüklenici firması Doğuş-Gülsan Proje Müdürü Taha Özdilek ile birlikte tünel alanında incelemelerde bulunarak, inşaatın son durumu hakkında bilgi aldı.
 
YÜKLENİCİ FİRMA: KASIM 2017’TE BİRİLECEK
 
Yüklenici firma Doğuş-Gülsan Proje Müdürü Taha Özdilek, “Proje bedelimiz 160 milyon 989 bin TL. İlk imalata tünelde başladık. Tünel inşaatına 1 Haziran 2014’de başladık. 1.5 yıllık sürede kazı desteğinin yüzde 95’i, kaplama betonun ise yüzde 38’ini tamamlamış bulunmaktayız. Hedefimiz Kasım 2015’te kazı desteğini tamamlamak, Şubat ayının sonunda ise beton kaplamayı tamamlamaktır. Kömürhan Köprüsü faaliyetlerimizde ise yine 1 Haziran 2014 tarihinde başladık ve 200 bin metreküp  kazı destekleme, temel kazısı yapılmıştır. Çok özellikli bir köprü, teknolojik bir köprü. Ülkemizin yeni tanıştığı köprülerden. Daha evvel Nissibi ve Ağın’da yapılan köprüler gibi bu da özellikli bir köprü. Kömürhan Köprüsünün diğerlerinden farkı, tek ayak üzerinde olmasıdır. Ayak yüksekliği 168.5 metre. Projemizi Kasım 2017’de bitirerek hizmete vereceğiz. Kömünhan Köprüsünün açıklığı 380 metre, tamamı 660 metre. Tünelimiz 2 bin 416 metre, çift tüp. İçerisinde 4 tane araç geçişimiz var, 2 tanede sığınma cephemiz var. Şuanda burada 225 personel çalışıyor. Bu sayı iş programına göre değişecek ve 300 personeli de bulacak” dedi.
 
“MALATYA-ELAZIĞ ARASINA MUHTEŞEM BİR PROJE”
 
AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “İlimizde Karahan ve Erkenek Tünelleri normalde başlanılıp, ama bitirilemeyen projelerimiz. Zemin probleminde kaynaklandı ve zemin problemi projelerin tesliminin uzamasına neden oldu. Ama bugün Malatya’da köprünün başlayıp, tünelin Elazığ’a kadar devam etmesi bizim için çok önemli. Malatya-Elazığ Karayolu duble yomlunu bitirdik, şimdi gelince Kömürhan Köprüsünde çok ciddi bir daralma oluyor ve tek gidiş, tek geliş yapılmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla Kömürhan Köprüsünün genişlemesi gerekiyordu. İnanılmaz derece de güzel bir proje yapılıyor. Tek ayakla çıkan köprünün ayağı ile birlikte Elazığ tarafındaki tünele çok ciddi bir bağlantı yapılıyor. Muhteşem köprü projesini Doğu Anadolu Bölgesine, bu bölgeye kazandırmaktan dolayı da çok büyük bir mutluluk duyuyoruz. Şuanda Malatya’da yapılmakta olan Karahan ve Erkenek Tünellerinin bitişi en az 2 sene önce olması gerekirsen, zeminlerin sert zemin olmamasından kaynaklanan çok ciddi manalarda sıkıntılar yaşadık. Karahan Tüneli de inşallah kış sezonuna girmeden o projeyi de hizmete alacağız. Yeni Kömürhan Köprüsünün bölgemize çok ciddi katkısı olacak. Hem mesafe olarak kısalma olacak, hemde virajlardan dolayı kazaların yoğun olarak yaşandığı noktalardan vatandaşlarımız kurtarılmış olacak. Elazığ ile Malatya’nın arasındaki gönül köprüsünü kuvvetlendirmiş olacak” diye konuştu.
 
“YENİ KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ ÖRNEK BİR PROJE”
 
Milletvekili Çalık, Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli’nin Türkiye’nin çok önemli projelerinden birisi olduğunu belirterek, “Hem köprü bağlantısı ve hemde tünel bağlantısı açısında baktığımızda, daha önce sayın cumhurbaşkanı ve sayın başbakanımızın birlikte açmış olduğu Nissibi köprüsü gibi burası da çok önemli köprülerden bir tanesi olacak. Malatya’da başlayıp, Elazığ’da ucu bitmiş olacak. Doğu Anadolu Bölgesindeki 16 ilin geçiş güzergahı olacak ve konforlu bir geçiş sağlanacak. Projenin yer teslimleri 2014 yılında yapılmış ve müteahhit firmamızın Haziran 2014’ten itibaren başlatmış oldukları çalışmaları  çok hızlı bir şekilde sürdürüyorlar. Şuanda tünelin açılması çalışmaları yüzde 95 oranında tamamlanmış vaziyette, yüzde 5’lik bir alan kalmış durumda. Aynı zamanda betonlama işleminin de şuanda yüzde 38’i gerçekleşmiş durumda. Önümüzdeki ay içerisinde İnşallah tünel tamamen açılmış olacak. Tünellerimiz çift tüp olarak 2 bin 416 metre uzunluğunda, köprümüz ise 660 metre uzunluğunda. İnşallah bu proje köprü ile tünelin birbirine bağlantısı olduğu ilk örnek olacak burası” ifadelerini kaydetti.
 
“YATIRIMLARIN HIZI KESİLMEDİ”
 
Çalık şunları söyledi; “Yatırımlar seçim olmasına rağmen, seçim hükümeti olmasına rağmen, 7 Haziran geçmiş ve yeni 1 Kasım seçimine geçiyor olmamıza rağmen yatırımlar son hızıyla devam ediyor. Birileri yatırımları engellemeye çalışırken, birileri yatırımları bombalamaya çalışırken, birileri ülkemizin menfaatine olan hizmetleri bombalarken biz hizmete devam ediyor. Hükümetimizin başlatmış olduğu bu yatırım hamlesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu destek ve Sayın Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun vermiş olduğu destekle devam ediyor. Duble yol yapılan Malatya-Elazığ Karayolu’nda birden geçiş yaparken yol Kömürhan’da daralıyordu. O zaman kazaların çok yoğun olacağı düşünülüyordu. İnşallah bu köprü ve bu tünelle kazaların da önüne geçmiş olacağız, insanlarımızı öncelemiş olacağız. Çok büyük ve çok önemli bir yatırım. Biz yatırımlarımıza hiç durmadan devam ediyoruz. Türkiye’nin istikrarı sağlamasına 1 kasım seçimlerinin vesile olmasını diliyorum.