PKK Barışı Vurdu

Genel Gündem
498 okunma
23.08.2015

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Şırnak'ta11 Ağustos'taki terör saldırısında şehit olan Piyade Onbaşı Barış Aybek'i hatırlatarak, "Malatya'da bir şehidimiz vardı ve şehidimizin adı Barış'tı. PKK Barış'ı vurdu ve HDP buna sessiz kaldı. Malatya'ya gelen şehidimiz Barış nasıl vurulduysa PKK da, HDP de barışı öyle vuruyor" dedi. 
 
AK Parti Malatya İl Başkanlığı'nda gazetecilere açıklamalarda bulunan Çalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti kurma görevini Ahmet Davutoğlu'na vermesinden sonra bütün partilerle görüşülmesi için komisyon kurduklarını hatırlattı.
 
Partilerinin ilk günden itibaren samimi bir şeklide koalisyon çalışmalarına başladığını belirten Çalık, şöyle konuştu:
 
"Milletin bize verdiği ödevi, milletin bize verdiği mesajı biz aldık. AK Parti tek başına iktidar olamadı ama bu ülkenin en büyük partisi ve milletin hala en çok güvendiği parti. Dolayısıyla AK Parti'siz bir hükümet olmayacağını biz çok net gördük. 'Koalisyonla yolumuza devam edebilir miyiz, milleti hükümetsiz bırakmamak adına çalışmalar yapabilir miyiz' dedik ve Cumhuriyet Halk Partisi'yle yapılan bir aylık istikşafi görüşmeleri neticesinde çok ciddi derin ayrılıkların olduğunu bir kez daha teşkilatımızdan, milletimizden aldığımız geri dönüşlerle birlikte olmayacağını Cumhuriyet Halk Partisi'yle yaptığımız görüşmeler neticesinde paylaştık." 
 
Cumhuriyet Halk Partisi'yle koalisyon çalışmalarının olumlu sonuçlanmadığını anımsatan Çalık, "Biz, süreli bir seçim hükümet olmasını talep ettik ama buna rağmen bu kadar derin ayrılıkların olduğu bir siyasi partiyle 4 yıl gibi uzun süreli bir koalisyon hükümetini kurmak şu anda çok erken verilmiş bir karar olurdu. Dolayısıyla şu anda yaptığımız görüşmeler neticesinde Cumhuriyet Halk Partisi ve AK Parti'nin koalisyon görüşmelerinin neticesinde olamayacağı çok net bir şekilde hasıl olmuştur" diye konuştu.
 
Çalık, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koalisyon görüşmeleri kapsamında pazartesi günü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geleceğini hatırlatarak, "Eğer koalisyon görüşmelerinde hükümet kurulamazsa, netice alınmazsa erken seçim vazgeçilmezdir ve AK Parti teşkilatı ilk günde, 14 Ağustos 2001'deki ruhuyla her an, her dakika seçime tam hazır bir siyasi partidir" değerlendirmesinde bulundu.
 
"Barışı söylemek için Barış'ı vurmayacaksınız"-
 
HDP Eş Genel başkanlarının "barış istiyoruz" yönünde söylemleri olduğunu belirten Çalık, şunları kaydetti:
 
"Malatya'da bir şehidimiz vardı ve şehidimizin adı Barış'tı. PKK Barış'ı vurdu ve HDP buna sessiz kaldı. Malatya'ya gelen şehidimiz Barış nasıl vurulduysa PKK da, HDP de barışı öyle vuruyor. Maalesef Selahattin Demirtaş sadece ortaya konan bir senaryoydu ve bu senaryonun ürünü olarak da piyasaya sürüldü. İlk günden itibaren oluşturulan algıyla Selahattin Demirtaş Türkiye partisinin lideri olarak lanse edildi ama bugün gelmiş olduğumuz nokta ve onların yapmış olduğu açıklamalara dönüp baktığımızda direkt olarak söylenecek yegane cümle şudur; terör örgütüne sırtını dayayan bir siyasi parti asla Türkiye partisi olamaz. Eğer Türkiye partisi olmak istiyorsanız şayet, silahları bıraktırmak üzere bütün cümlelerinizi söyleyeceksiniz. Silahlar toprağa gömülmeden, üstüne beton dökülmeden barış asla olmaz. Daha önce söyledik, silahlarla barış şarkıları söylenmez. Eğer siz saz çalarak barış şarkıları söylemek istiyorsanız önce silahlarınızı bırakacaksınız sonra sazı elinize alacaksınız. Barış'ları da şehit etmeyeceksiniz."
 
Çalık, sadece PKK'ya değil tüm terör örgütlerine yönelik operasyonların devam ettiğini aktararak, "Ülkemizde yapılan operasyonlar doğu ve güneydoğu da dahil olmak üzere milletimizin kamu düzenini ve güvenliğini sağlamak adına yapılan operasyonlardır. Güneydoğudan gelen arkadaşlarımız da, bizler de gittiğimizde gördüğümüz tablo; milletimin bundan çok büyük bir memnuniyet duyduğudur. Dolayısıyla terör sonlanana kadar operasyonlar devam edecektir. Barışı söylemek için Barış'ı vurmayacaksınız. Evlatlarımızı şehit etmeyeceksiniz. Ne askerlerimizi, ne polisimizi, ne sivil vatandaşımızı ne de çocuklarımızı vurmayacaksınız" ifadesini kullandı.