Zihin, Değişim, Dönüşüm Hepimiz İçin Çok Önemli

Genel Gündem
415 okunma
18.02.2015

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık: "Bunu hiç kimsenin siyaset malzemesi yapmaması gerektiğini söylüyorum. Biz yasal tüm düzenlemeleri yaptık"
 
Çalık, Adana'da bir otelde, kentteki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.
 
AK Parti'nin 12 yıldır iktidarda olduğunu, 2 cumhurbaşkanı, 3 başbakan ve binden fazla milletvekili çıkardığını ifade eden Çalık, bunları yaparken en önemli gücü ve desteği milletten aldıklarını söyledi.
 
Çalık, "Ülkemizde çok ciddi bir açık var. Bu açığın adı, muhalefet. İktidar partilerinin yaptığı işleri kontrol edecek, alternatif çözüm önerileri üretecek siyasi muhalefetin çok ciddi açığı olduğunu düşünüyoruz" dedi.
 
Çalık, Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin tüm Türkiye'yi derinden üzdüğünü vurguladı.
 
Cinayeti şiddetle kınadıklarını ifade eden Çalık, şöyle konuştu:
 
"Bu canileri adaletle mutlaka cezalandırılmasını ve cezalandırılırken de acımasızca cezalandırılmasını istiyoruz. Bir genç kızın hayatının baharında evladımızın böyle bir sonuca mahkum olması hepimizin yüreğinin acısıdır. Kadınlara yönelik şiddetin, ölümlerin önlenmesi için yasal düzenlemeleri yaptık. Zihinsel değişim, dönüşüm, hepimiz için çok önemli. Kadına şiddetin önlenmesinde de sivil toplum örgütlerimize ciddi manada roller, görevler düşüyor. Toplumu aydınlatmak, bilinçlendirmek konusunda siyasi iradeyle sivil iradenin de toplumun zihinsel değişimine destek vermesi gerekiyor."
 
Özgecan'a Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı dileyen Çalık, şöyle devam etti:
 
"Bunu hiç kimsenin siyaset malzemesi yapmaması gerektiğini söylüyorum. Biz, yasal tüm düzenlemeleri yaptık. Yapmış olduğumuz yasal düzenlemelerle zihinsel değişim için tüm mücadeleyi baş ile göz üstüne yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Meclis Başkanımız, Bakanımız, hepsi Özgecan'ın ailesinin yanında. Nasip olursa biz de yarın Özgecan'ın ailesinin yanında olacağız. Bunu niye söylüyorum? Nerede bir acı, mağdur, mazlum varsa biz onun yanındayız. Çocuklara, kadınlara yönelik şiddetin de tamamen karşısındayız."