Biz Büyüklerimize Bakmakla Mükellefiz

Genel Gündem
307 okunma
6.02.2015

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Biz, özellikle 65 yaşındaki büyüklerimize bakmakla mükellefiz ve bununla ilgili çok önemli düzenlemeler yaptık" dedi.
 
Battalgazi Belediyesince Malatya Öğretmenevi'nde düzenlenen toplantıda, kadın sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Çalık, yaptığı konuşmada, nüfusun önemine dikkati çekti.
 
Türkiye nüfusunun yaşlanan bir nüfus haline gelmekte olduğunu belirten Çalık, "Bu yaşlanan nüfus şu anda yaklaşık 6 milyon civarında. 77 milyon nüfusumuzun içerisinde 65 yaş üzeri 6 milyon insanımız var. Biz, özellikle 65 yaşındaki büyüklerimize bakmakla mükellefiz ve bununla ilgili çok önemli düzenlemeler yaptık" diye konuştu.
 
Türkiye'deki 65 yaş üzeri nüfusun yaklaşık yüzde 7,7'ye tekabül ettiğini dile getiren Çalık, "Eğer nüfus artış hızını artıramazsak o zaman 2023'teki yaşlı oranımız yüzde 10,2'ye ve 2050'ye doğru yüzde 23'e yükselecek" dedi.
 
Dünyada doğurganlık hızının 2,1 olarak belirlendiğini kaydeden Çalık, "Eğer 10 aile varsa bunun mutlaka hiç olmazsa 21 çocuğunun olması lazım" ifadesini kullandı.
 
Çalık, 10 aile için söylediği bu rakamın Türkiye'de 20 civarında olduğunu belirterek, "O bir tane eksiklik, nüfus hızımızı çok ciddi manada aşağıya çekiyor. Bizim tüm dünyada kabul ettiğimiz oran yüzde 2,1'dir. Altın oran dediğimiz orandır. Bu oran, şu an Türkiye'de 2,08, yani 2,1'in altına düşmüş vaziyetteyiz" diye konuştu.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, nüfus artışını desteklemek için hükümet olarak tedbirler aldıklarını sözlerine ekledi.