Muhalefet Paralel Yapıyla Yan Yana Yürüyor

Genel Gündem
235 okunma
6.02.2015

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, " Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, HDP, ve paralel yapı aynı doğrultuda, yan yana yürüyorlar. Biz milletle yan yana, omuz omuza yürümeye devam ediyoruz" dedi.
 
Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM), Malatya Şubesi'ni ziyaret eden Çalık, burada yaptığı konuşmada, demokrasiyi sekteye uğratmak isteyen hangi güç olursa olsun ister askeri, bürokrasi, yargı vesayeti olsun karşısında siyasilerden önce ciddi manada önünde durması gereken en önemli güçlerin sivil toplum kuruluşları olduğunu dile getirdi.
 
Çalık, demokrasiyi tesis edemedikleri anda onlarla birlikte birçok vakfın, derneğin ve sivil toplum kuruluşunda aynı sonuca maruz kalacağını belirterek, "60 darbesi, 71 muhtırası, 12 Eylüller, 28 Şubatlar, 27 Nisanlar, 17-25 Aralık darbe süreçleri dahil olmak üzere demokrasiye vurulmak istenen maalesef prangalardı. İşte onlardan sıyrılmak için bizim sivil örgütlere, gönüllü teşekküllere çok ciddi manada ihtiyacımız var" diye konuştu.
 
Bir gazetecinin Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "CHP olduğu sürece başkanlık sitemi gelemez" yönündeki demeci ve başkanlık sistemi hakkındaki düşüncelerini öğrenebilir miyiz yönündeki sorusu üzerine Çalık, şunları söyledi:
 
"Hükümet sistemlerine baktığımız zaman şu an Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetildiğini düşündüğümüz parlamenter sistem esasında bir parlamenter sistem değil. Şu anda parlamenter sistemin milletin oylarıyla parlamenterler, parlamenterlerin oylarıyla da Cumhurbaşkanlığı seçimine gidilirdi ama biz referandumla milletimize sorduğumuzda, 'cumhurbaşkanının milletin oylarıyla seçilmesi gerekir mi' dediğimizde milletimiz 'evet' dedi. Bu vesileyle millet parlamenterlerini seçiyor. Direkt seçiyor ve millet araya başka hiçbir aracı kurum koymadan, 'geçmiş dönemde Çankaya Köşkü'nde oturan cumhurbaşkanlarını ben seçerim' diyor.''
 
Türkiye'nin inşası adına 10 Ağustos 2014 tarihinin önemli olduğunu  vurgulayan Çalık, ''Şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamenter sistem de diyemeyeceğimiz bir sistemle yönetildiğini hepimiz biliyoruz. Parlamentoda parlamenterlerimiz milletimizi temsil ediyor ama şu anda Beştepe'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda milletin oylarıyla milletimizin Türkiye Büyük Millet Meclisi dahil olmak üzere hiçbir kurumu koymadan kendi iradesini sandığa yansıtarak seçtiği bir cumhurbaşkanı var'' dedi.
 
Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine giderken başkanlık sürecini de net bir şekilde konuştuklarını kaydeden Çalık, şöyle devam etti: 
 
''Dolayısıyla şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nin hangi sisteme ait olduğunu bilmediğimiz bir dönemden geçiyoruz. Bu vesileyle biz hükümet sistemlerinin yeniden gözden geçirilmesi ve başkanlık sisteminin de bu anlamda Türkiye'ye mutlaka oturtulması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu da demokrasiyle yapalım istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi lideri kendi söylediği cümlelere baştan aşağı dönsün bir baksın ve milleti 'getto' diye, 'AK Parti'nin gettosu' diye nitelendirdiği cümlelere tekrar dönsün bir baksın. Millet getto değildir. Demokrasinin özüdür. Önce milleti, halkı tanıyacaksın. Cumhuriyet Halk Partisi'nin içerisinde olan halkın ne olduğunu, getto olmadığını bileceksin. Ondan sonra 2015 seçimlerinde milletten, halktan, getto diye nitelendirdiğin insanlardan gidip oy isteyeceksin ve sonrasında da sistemlerden konuşacaksın.''
 
Milliyetçi Hareket Partisi'ni de eleştiren Çalık, şu ifadelere yer verdi:
 
''Alparslan Türkeş'in çok net bir şekilde başkanlık sistemini savunduğu ve olmazsa olmazı diye nitelendirdiği, sistemin adının başkanlık sistemi olduğunu herhalde Milliyetçi Hareket Partisi de biliyordur. Cumhuriyet Halk Partisi'nin söylemleri kadar ana muhalefet kadar, yavru muhalefetin de bu anlamda başkanlık sitemine karşı geldiğini biliyoruz. Paralel yapıyla omuz omuza yürüyen bir siyasi hareket var. Bunu da tüm milletimiz görüyor. Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, HDP, ve paralel yapı aynı doğrultuda, yan yana yürüyorlar. Biz milletle yan yana, omuz omuza yürümeye devam ediyoruz. İnşallah 2015 seçimleri ve sonrasında başkanlık sistemi Türkiye için vazgeçilmez olacak diye düşünüyorum."