Kayısı İçin Gerekli Girişimleri Yaptık

Genel Gündem
233 okunma
6.02.2015

AK Parti Genel Başkan YardımcısıÖznur Çalık, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun okullarda sütün yanı sıra kuru üzüm dağıtılacağı açıklamasının ardından gündeme gelen "öğrencilere kuru kayısı da dağıtılması" taleplerine ilişkin, "Biz, hem askeriyeye hem okullara kayısının dağıtılması için gerekli girişimleri hem bakanlarımıza hem Başbakanımıza ilettik" dedi.
 
Malatya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kızılay'a "hayırlı olsun" ziyaretinde bulunan Çalık, burada yaptığı konuşmada, 12 yıllık iktidarlarının en önemli mihenk taşlarından birinin sağlık olduğunu belirtti.
 
Daha önce Türkiye bütçesinin sadece yüzde 12'sinin sağlığa ayrıldığını anımsatan Çalık, şimdi sağlığa yüzde 17'lik bütçe ayırdıklarını belirtti. 
 
Sağlık çalışanlarının yıpranma payı taleplerine de değinen Çalık, "Yıpranma payı olmalı mı? Bence de olmalı. Çok ciddi manada, gece gündüz 24 saat hizmet eden meslek kuruluşlarından birisiniz. Dolayısıyla, basına bunu verdik, verilmesi gereken alanlara, tabiplere de sağlık çalışanlarımıza da bu konuda yıpranma payındaki desteği inşallah veririz" diye konuştu.
 
OKULLARDA KURU KAYISI DAĞITILMASI TALEBİ
 
Daha sonra, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç'u ziyaret eden Çalık, Erkoç'un, kuru kayısısının da okullarda dağıtılması talebi üzerine, "Biz, hem askeriyeye hem okullara kayısının dağıtılması için gerekli girişimleri hem bakanlarımıza hem Başbakanımıza ilettik. Üzümle ilgili ilk kez yeni bir şey yapılıyor. Üzümün Türk Hava Yolları'na verilişi sadece üç aydı, iki yıldır kayısıyla ilgili biliyorsunuz devam ediyor. Şimdi, üzümle ilgili yapılan bu girişim, ülke ekonomisine çok ciddi katkı sunacaktır. Ege bölgesine çok ciddi katkı sunacaktır" diye konuştu.
 
Üzüme verilen desteğin kayısı için de verilmesini arzu ettiklerini belirten Çalık, şunları söyledi: 
 
"Bununla ilgili olarak Malatya'nın tüm disiplinleri, sivil toplum kuruşları, akademisyenleri, siyasiler, hepimiz hep beraber bu söylemi, Sayın Başbakanımıza ciddi manada iletmemiz gerekir. Üzüme verilen desteğin hemen akabinde bu cümleleri Sayın Başbakan'a biz de tabii ki ilettik. Bununla ilgili olarak öncelikle şu anda ürünümüzün olmaması, elimizdeki en önemli sorunlardan bir tanesi ama ben şuna inanıyorum; bizler eğer bu konuda el birliği, güç birliği yaparsak, okullara verilmesiyle ilgili talebimizi sayın Başbakanımıza iletirsek, ileriki dönemlerde bu desteklerle ilgili bugün yarın olmasa bile sonrasında inşallah Sayın Başbakanımızın desteklerini alırız diye umut ediyorum."