Çalık, 'Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz'

Genel Gündem
1381 okunma
4.2.2018

Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Sosyal Politikalarda Gönül Adımları Diyarbakır'ı Dinliyoruz" programında konuştu.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'na değinen Çalık, harekatta görev alan güvenlik güçlerine dualarını gönderdiklerini söyledi.
 
Çalık, Türkiye'nin kalbinin Afrin'deki Mehmetçik ile attığını ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:
 
"Amerika, Afganistan ve Irak'a barış ve demokrasi getirmek için girdi ve milyonlarca masum insanın canını aldı. Ama şu anda her gün canlı bombalarla binlerce masum insan ölüyor Afganistan'da. Biz diyoruz ki, bu filmi bir kez daha ülkemizde izlettiremeyeceksiniz. Ülkemiz için bunu yapamayacaksınız. Size Suriye, İran ve Türkiye'de bu filmi bir kez daha çektirmeyeceğimizi Diyarbakır'dan duyurmak istiyoruz. Fırat Kalkanı ve Afrin Harekatı da bu tuzağa karşı başlatılmış harekatlar. Herkesin bunu bu şekilde bilmesi gerekir."
 
"Onların hedefinin ne olduğunu çok iyi biliyoruz"
 
Suriye'de yaşanan dramın herkesçe görüldüğünü vurgulayan Çalık, "Amerika girdiği nereye barış ve demokrasi götürmüş ki; Suriye'ye de barış ve demokrasi getirsin. Biz Amerika'nın neden binlerce tır, yüzlerce uçak dolusu silahı PKK/PYD-YPG'ye verdiğini biliyoruz. Sorulduğu zaman da 'DEAŞ ile mücadele etmek için gönderiyoruz.' diyorlar." ifadelerini kullandı. 
 
Çalık, Suriye'deki dramın, Afganistan ve Irak'ta sergilenen oyunun devamı olduğuna işaret ederek, ülkedeki durumun Filistin ve Mısır'da yaşananlardan bağımsız olmadığını aktardı. Çalık, şunları dile getirdi:
 
"Bunları Gezi, 17-25 Aralık olayları ve 15 Temmuz'dan bağımsız asla düşünemeyiz. Bunların her biri toplamda bir büyük oyunun birbirinden ayrı gibi görünen sahneleridir. 20 bin kilometre öteden gelip bu filmlere sponsor olan, trilyonlarca dolar harcayan Amerika'nın bu maliyete Orta Doğu'nun ve halklarının iyiliği için katlandığını hiçbirimiz düşünmüyoruz. Onların hedefinin ne olduğunu çok iyi biliyoruz." 
 
Tek hedeflerinin Suriye ve Türkiye'nin toprak bütünlüğü olduğuna dikkati çeken Çalık, Zeytin Dalı Harekatı'na değindi.
 
Çalık, "O bölgede yapmış olduğumuz mücadele, ülkeyi terör örgütlerinden korumak ve teröristlerle mücadele etmektir. Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Ülkemizin birliği ve beraberliği için her birimiz canımızı vermeye hazırız." diye konuştu.
 
Terör örgütleriyle mücadeleye sonuna kadar devam edileceğini ifade eden Çalık, Diyarbakırlıların da bu mücadeleye destek vereceğini kaydetti.
 
Çalık, 2002'den bu yana uyguladıkları politikalarla Türkiye'de olmayan sosyal devlet anlayışını inşa ettiklerini söyledi.
 
Büyük Türkiye ideali için ortaya koydukları yol haritasında insanı merkeze alarak politikalar ürettiklerini anlatan Çalık, 16 yıl önceki Türkiye düşünüldüğünde eğitimden sağlığa, ulaşımdan erişime kadar hiçbir şeyin o günkü seviyesinde olmadığının bilindiğini aktardı.
 
"Bölücülüğe yol açacak şeylerden kaçınmalıyız"
 
Çalık, Diyarbakır'ın Türkiye'nin gururu ve kardeşliğin, hoşgörünün başkenti olduğunu belirtti.
 
İnsanları bölenlerden değil birleştirenlerden, kavuşturanlardan olduklarını bildiren Çalık, şunları kaydetti:
 
"Onlarca yıldır bölücülük yapanlara geçit vermedik. Biliyoruz ki, tarih boyunca her dönem Müslümanlar ve İslamiyet hedefte olmuştur. Özellikle bugün dünyanın dört bir tarafında inananlar kuşatılmaya çalışılmaktadır. Eğer Müslümanlar huzur içinde yaşamak istiyorlarsa kendi aralarında dargınlığa, küskünlüğe ve bölücülüğe yol açacak şeylerden hep birlikte kaçınmalıyız. Biz insanlığımızı hiç unutmadık ve unutturmayacağız inşallah."
 
Toplantıya, AK Parti Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Oya Eronat, AK Parti Ağrı Milletvekili Kerim Yıldız, AKParti İl Teşkilatı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler katıldı.