25 yaşında milletvekili olan gençlerimiz bugün ülkemizin yönetiminde

Genel Gündem
870 okunma
29.1.2018

Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Kayseri Şehit Tiyatrosu'nda, Kayseri İl Gençlik Kolları 5. Olağan Kongresinde konuştu.
 
Çalık, Türkiye'nin her alanında gençlerin emanetlerine sahip çıktığını ve ülkenin yönetiminde söz sahibi olduklarını söyledi.
 
AK Parti'nin kurulduğu andan itibaren gençlere yönelik sayısız hizmetler yaptığını anlatan Çalık, gençlere birçok haklarını da iade ettiklerini vurguladı.
 
Çalık, AK Parti iktidara geldiğinde gençlerin seçilme yaşının 30 olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
 
"Önce biz, seçilme hakkını 25'e düşürdük. Seçme hakkını 18'e düşürdük. Bu yetmez dedik. Biz, gençlerimizi seçme hakkını 25'e düşürdüğümüzde Türkiye ayağa kalktı, '25 yaşında milletvekili mi olur' diye. Aslanlar gibi olur. 'Olur olur, bal gibi olur' dedik, 25 yaşında gençlerimizi meclisimize getirdik. 25 yaşında milletvekili olan gençlerimiz bugün ülkemizin yönetiminde. Sonrasında bir insan hakkı ihlali vardı. 18 yaşındaki gençlerimiz seçebiliyor ama seçilemiyordu. Bir değişiklik yaptık, 18 yaşındaki gençlerimizi de meclise taşıyacağız Allah izin verirse. Ama gençler, buna karşı çıkanlar da var mı? '18 yaşındakinden milletvekili olur mu?' diye. 18'indeki 20'sindeki gençlerimiz meclise gelecek. '18 yaşındaki gençlerimizden milletvekili mi olur?' diye soranlara dönüp soruyorum, Çanakkale Savaşı'nda, Kurtuluş Savaşı'nda 15'inde, 18'inde gençlerimiz şehit olurken oluyor da 15 Temmuz'da şehit olan gençlerimiz vatan savunmasında tankların üzerine çıkıyor da Afrin'de operasyon yaparken vatan savunmasında askerliğini, komutanlığını yapıyor da mecliste mi yapamıyor? Allah izin verirse gençlerimiz hem vatan savunmasında olacak hem de nasip olursa meclisimizde sizleri temsil edecek inşallah."
 
"Allah izin verirse Afrin operasyonu zaferle sonuçlanacak"
 
Zeytin Dalı Harekatı'na da değinen Çalık, şöyle devam etti:
 
"Afrin'deki operasyonda şehadet şerbeti içen bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Allah izin verirse Afrin operasyonu zaferle sonuçlanacak. Biz, oradaki terör örgütlerini, alçakları, kalleşleri, PKK'yı da YPG'yi de PYD'yi de DEAŞ'ı da bitirene kadar sonuna kadar mücadele edeceğiz. Operasyonun bitmesi zaferle taçlanması için hepimizin dua etmesini istiyorum. Biraz evvel Cumhurbaşkanım bir bilgiyi paylaştı. Burseya Dağı'nın düştüğünü, oradaki askerlerimizin Burseya Dağı'nı teslim aldığını söyledi. Helal olsun, o kahramanlarımızın alnından öpüyorum. Kahramanlarımız vatan mücadelesi verirken kalkıp, 'Türkiye'nin milli silahı yoktur' diyerek açıklama yapan muhalefet genel müdürüne de buradan, gitsin bir kullanılan silahlara baksın diyorum. Kendi milletvekili kullanılan SİHA'ları 'neden kullanıyorsunuz' diye sormuştu. Biz onları terör örgütlerini yok etmek için kullanıyoruz demiştik. Sadece bil ki SİHA'lar Türkiye'nin yerli ve milli silahlarıdır. O Burseya Dağı'nın düşürülmesine bu yerli ve milli silahlar vesile olmuştur. Bilin ki yerli ve milli olan bütün kardeşlerimizle yol yürümeye devam edeceğiz."
 
AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız da Türkiye'nin siyaset, ekonomi ve idarede ilerledikçe hasımlarının da arttığını ifade etti.
 
"Kendi gücüne inanmayan bir muhalefetin bu Türkiye'nin ilerlemesine koyacağı katkı yok." diyen Yıldız, "Bugün milli helikopter ATAK'ı, obüsleri, akıllı füzeleri, milli piyade tüfeklerimizi kendimiz yapıyoruz." diye konuştu.
 
Kongreden ayrılan Çalık, Milletvekili Yıldız'ın, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören babası Eşref Yıldız'ı ziyaret etti.