Çalık: 15 yılda Türkiye’de her alanda önemli değişiklikler yaptık

Genel Gündem
671 okunma
27.12.2017

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, “2002’de yüzde 79 olan kadın okuryazarlık oranını yüzde 94’e çıkarttık. Kadın istihdam oranı yüzde 20’ydi yüzde 28 çıkarttık. İşgücüne katılım konusundaki vermiş olduğumuz desteklerle birlikte kadınlarımızın işgücüne katılım oranlarını yüzde 23’ten yüzde 32’ye çıkarttık” dedi.
 
Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye tarafından AK Parti Kadın Kolları İlçe Başkanları ile kadın sivil toplum kuruluşları temsilcilerine verilen yemeğe katıldı.
 
Kernek Şelale Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen davette konuşan Çalık, Türkiye’de 2002’den itibaren 2017’ye kadar 15 yılda her alanda çok önemli değişiklikler ve dönüşümler yaşandığını belirtti.
 
Çalık, 15 yılda önemli çalışmalar yapıldığına dikkat çekerek, “En önemli değişiklikte kadınlarımıza sunmuş olduğumuz hizmet, ‘insanı yücelt ki devlet yücelsin’ felsefesiyle dezavantajlı gruplar içerisinde yer alanda kadınlarımızın istihdama, işgücüne, temsil makamlarına katılımlarını artması bizim 15 yıllık yapmış olduğumuz çalışmalardaki en önemli adımlardır” dedi.
 
Kadınların okuryazarlık oranlarının artmasını çok önemli gördüklerini aktaran Çalık, şunları söyledi: “Kadınlarımızın okuryazarlık oranlarının artması çok önemli olarak gördüğümüz hizmetlerden bir tanesi. Okullaşma oranının yüzde yüze vardığını biliyoruz. Kız çocuklarımızın okullaşma oranının da Malatya’daki temsilinde yüzde yüz okullaşma ve okula devamla anaokulundan başlamak üzere eğitimi, fiziki şartlar bizim en önemli araçlarımız ve amaçlarımızdan bir tanesiydi. Eğitimde çok yol kat ettik. Sadece okullaşma değil aynı zamanda kadınlarımızın okuryazarlık oranını da yükselttik. 2002’de yüzde 79 olan kadın okuryazarlık oranını yüzde 94’e çıkarttık. Kadın istihdam oranı yüzde 20’ydi yüzde 28 çıkarttık. İşgücüne katılım konusundaki vermiş olduğumuz desteklerle birlikte kadınlarımızın işgücüne katılım oranlarını yüzde 23’ten yüzde 32’ye çıkarttık. İşgücüne katılım arttıkça kadın istihdamını da artırıyoruz. Özellikle teşvikler kapsamında da kadınlarımızın işgücüne katılımı ve istihdam edilebilmeleri önündeki engelleri kaldırmak ve işverenlerin kadın istihdam ettiklerinde de dezavantajı avantaja çevirmek üzere çok önemli düzenlemeler yaptık. İlkokul, ortaokul, lise mezunu genç kızlarımızın ya da kadınlarımızın istihdama katılımındaki oran eğitim seviyesi yükseldikçe artıyor. Yüksekokul mezunu kadınlarımızın istihdam oranı yüzde 70’lere çıkıyor. Eğitime her geçen gün katılımın sağlanması için bütün illere 186 tane üniversite kurduk ve her ildeki evlatlarımız kendi illerindeki üniversitelere erişsin istedik.”
 
Doğum öncesi hastaneye ulaşım oranını yüzde 99’a çıkarttıklarını kaydeden Çalık, “Sağlık alanında yapmış olduğumuz çalışmalarda, kadınlarımızın sağlığa erişimini yüzde 99’lara ulaştırmış vaziyetteyiz. Doğum öncesi hamilelik esnasındaki kontroller dahil olmak üzere doğum öncesi kadınlarımızın hastane şartlarına erişimini yüzde 99’a çıkardık. Doğumların yüzde 99’u hastanelerde ve hastane koşullarında gerçekleştirilmektedir. Kadınlarımıza yönelik yapmış olduğumuz çalışmalarda konukevi sayımızı Türkiye’de 8’den 101’e çıkarttık, Malatya’daki kadın konukevimizi işletmeye devam etmekteyiz” ifadelerini kullandı.
 
Çalık, ülkede anne bebek ölüm oranlarının düşmesinde ciddi bir yol kat ettiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkelerinin 30 yılda alamadığı mesafeyi 10 yılda aldık. Anne-bebek ölüm oranlarında anne ölümlerini yüz binde 65’ten yüz binde 14’lere, bebek ölümlerini de binde 30’dan binde 7,6’ya düşürmüş vaziyetteyiz. Daha önce bin bebekten 30’u doğum esnasında vefat ediyordu, şimdi bunu binde 7’ye düşürmüş vaziyetteyiz, bu sağlığa erişimdeki dünya kriterleri içerisinde en önemli bir değerdir. Türkiye bu konuda çok önemli bir yol kat etmiştir.”