Nerede Mazlum ve Mağdur Varsa İlk yardıma Koşan Ülke Olduk

Genel Gündem
907 okunma
19.12.2017

Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Dünya Göçmenler Günü dolayısıyla ATO Congresium'da düzenlenen "Anadolu Dünya Dolu" programında konuştu.
 
Çalık, BM verilerine göre, 300 milyon göçmen bulunduğunu, dünya nüfusunun yüzde 3'ünün doğduğu toprakların dışında yaşadığını söyledi.
 
Çalık, BM tarafından 2000 yılında, 18 Aralık tarihinin Uluslararası Göçmenler Günü ilan edilmesinin ardından Türkiye'de ilk defa kapsamlı kutlama yapıldığına işaret ederek, AK Parti olarak 16 yıldır insanı ilgilendiren her konunun politikalarının odağına konulduğunu belirtti. 
 
Öznur Çalık, "Önce insan, önce insanlık dedik. Nerede mazlum ve mağdur varsa ilk yardıma koşan ülke olduk." ifadesini kullandı.
 
Türkiye'nin, dünyanın önemli göç rotalarından biri olduğunu, savaş ve zulümler nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda olanlara Türkiye'nin kapılarını açtığını aktaran Çalık, Anadolu topraklarında 191 ülkeden 4,3 milyon göçmenin huzur ve güven içerisinde yaşadığına işaret etti. 
 
Çalık, göçün korkulması değil, iyi yönetilmesi gereken bir süreç olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin de bulunduğu coğrafyada siyasi istikrasızlıkların göçün en önemli nedeni olduğunu vurguladı.
 
Türk kültüründe göçmenin misafir olduğunu ve misafirin bereketiyle geldiğini ifade eden Çalık, göçmenlerin Türkiye'nin renklerine renk kattığını kaydetti.