Çalık, Daha İyi Standartta Alışveriş Yapılacak

Genel Gündem
633 okunma
31.10.2017

Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Latanya Otel'de düzenlenen TESK'in Esnaf ve Sanatkarlar Yeterlilik Merkezi (ESYEM) Projesinin kapanış toplantısına katıldı.
 
Türkiye'de esnafın, sanatın, ticaretin, mesleğin, olgunluğun, ahiliğin, doğruluğun ve ahlakın bütünleştiği bir alaşımı temsil ettiğini söyleyen Çalık, kendisinin de esnaf bir babanın kızı ve esnaflıktan siyasete gelen bir isim olduğunu dile getirdi. 
 
Esnaf temsilcilerinin, Kurtuluş Savaşı'nda verilen mücadelenin aynısını 15 Temmuz'da da verdiğine dikkati çeken Çalık, "Canlarını siper ederek, topa tüfeğe karşı göğüslerini siper etmişler ve demokrasi mücadelesi vermişlerdir. Bayrağı, devleti, milleti, ezanı için kendini gözünü kırpmadan tankların üzerine atmıştır." diye konuştu.
 
Türkiye'nin geçmiş dönemlerini ve 2001 krizinin hatırlanmasını isteyen Çalık, bu bilinçle esnafın, kendilerine sahip çıkan hükümete ve AK Parti'ye hep sahip çıktığını, kendilerinin de esnafla yan yana ve kol kola yürüdüğünü söyledi. 
 
Esnafa dönük çok önemli düzenlemeler yaptıklarını kaydeden Çalık, "Bugün Avrupa Birliği ile yaptığımız bu proje de aslında kadim medeniyetimizden alınmış örnekler. Bugün, ESYEM projesiyle bunu resmi belgelere dökme zamanı geldiğini görüyoruz." değerlendirmesini yaptı. 
 
ESYEM Projesi ile 250 bin esnafın mesleki yeterlilik belgesine kavuştuğunu bildiren Çalık, "Ne iş yaparsanız yapın ama en iyisini yapın. Yeterlilik belgesini elinize aldığınız andan itibaren yaptığınız işin sadece diplomasını elinize almış olacaksınız." ifadelerini kullandı. 
 
Siyasi istikrarın ekonomik istikrarı, ekonomik istikrarın da demokratik istikrarı getirdiğini belirten Çalık, demokratik istikrarla da Türkiye'nin emin adımlarla 2019'a ilerlediğini kaydetti.  
 
ESYEM projesini çok önemsediklerini ve bunun daha da gelişmesi gerektiğini ifade eden Çalık, "Hem Mesleki Yeterlilik Kurumu hem de Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün ihdasıyla birlikte, özellikle mesleklerde kalifiye eleman ve diplomalı elemanlarımızın sayısını artırıp her yerde, tüm ülkelerde akredite olmasını sağlayacağız. Bu vesileyle yeterlilik belgelerimizin sayılarının artması bizim için çok önemli." diye konuştu. 
 
Çalık, çalışmada emeği geçen kurumlara teşekkür etti. 
 
TESK Başkanı Bendevi Palandöken de konuşmasında, mesleki yeterliliğin ahilik sisteminin en güzel örneği olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı projenin açılış programından bugüne elini taşın altına koyması ve projeye büyük emek vermesi dolayısıyla Öznur Çalık'a teşekkür etti.
 
Çalık'ın kadın girişimciliğin en önemli mimarlarından biri olduğunu söyleyen Palandöken, bundan sonra da Çalık'tan bu desteğini devam ettirmesini beklediklerini ifade etti. 
 
En büyük meselenin usta-çırak ilişkisinin bilimsel alana dökülmesi olduğunu kaydeden Palandöken, "Çünkü onlar bizim çocuklarımız, yavrularımız. Birçok kişi artık kendi fabrikasında, şantiyelerinde kendilerinin bu işi yapabileceği kolej adında eğitim merkezleri oluşturuyor. Ama netice itibarıyla bize emanet edilen çocukları, kendi yavrularımız olarak kabul edip, bizi zanaat seviyesinde geçmesini temin ediyoruz. Sadece öyle de yapmıyoruz, müteşebbis yapıyoruz. Karşımıza çıkıyor, bizimle rekabet yapabilecek kalitede bir ürünü üretebiliyor ama bunların yaptıkları, fabrikalarına ancak işçi olur. Müteşebbis olması mümkün değil." değerlendirmesinde bulundu. 
 
Mesleki yeterlilik belgesi alanların kaliteli işler ortaya koyacağını ifade eden Palandöken, işçinin emeğinin karşılığının verileceğini ve daha iyi standartta bir alışveriş yapılacağını söyledi. 
 
İşsizliğin azalmasının Türkiye'nin en önemli meselesi olduğunu vurgulayan Palandöken, "Sayın Başbakanımızın dediği gibi pişmiş tavuğun başına gelmeyecek her gün yeni bir hadisenin yaratılmakistendiği ülkemizin kalkınma projesi hamlesinin durdurulması istendiği bir dönemde Türkiye'de yüzde 5 buçukları buluyor, büyüyor. Demek ki bu ihanet çemberi olmasaymış, bu ülkenin önü daha açık olsaymış neler olurmuş." şeklinde konuştu. 
 
Türkiye'nin gelişmesine dünyanın gıpta ettiğini aktaran Palandöken, bu çalışmada emeği geçen herkesi kutladı.
 
Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanlığı (ÇSGB) Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım, Bulgaristan Bölgesel ve Sivil Girişimler Birliği Başkanı Svetelina Neshkova, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, AB Türkiye Delegasyonu Prof. Dr. Mustafa Balcı ile ÇSGB AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Burak Çağatay Doğan da katıldı.