Çalık: Kadınlara Yapılacak Tek Bir Ayrım Var

Genel Gündem
220 okunma
26.11.2014

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Kadın ve Demokrasi Derneği’nin organize ettiği Kadın ve Adalet Zirvesi’nde Bakanlar düzeyinde müzakere oturumunun moderatörlüğünü üstlendi.
 
Zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile birlikte yabancı ülkelerden bakanlar, yerli ve yabancı çok sayıda akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş dünyasından isimler katıldı. Zirvede “kadın” ve “adalet” ana başlıklarında kadın sorunlarına çözüm yolları ve değişen dünya şartlarına bağlı olarak ortaya çıkan yeni tartışma alanlarını değerlendirme ve bu alanlara ilişkin olarak kavramlar, politikalar ve uygulamalar ele alındı.
 
BAKANLAR OTURUMUNUN MODERATÖRLÜĞÜNÜ ÇALIK YAPTI 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış konuşması ile başlayan zirvenin ilk gününde Bakanlar düzeyinde müzakere oturumu gerçekleştirildi.  Oturum başkanlığını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık yaptı. Çalık’ın başkanlık yaptığı oturuma Somali, Pakistan, Azerbaycan, Ürdün ve Filistin’den Bakanlar ve İslam İşbirliği Teşkilat’ı temsilcisi katıldı. Oturumda Türkiye’yi temsilen ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da yer aldı.
 
“KADIN ERKEK FITRATI FARKLI OLSA DA FIRSATLARI AYNI OLMALI”
 
Oturumun açılışında böyle üst düzey bir katılımı organize edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Çalık: “Bakanlara, KADEM’e, STK temsilcilerine, katılımcılara kadın ve adalet adına tüm kadınlara hoş geldiniz diyerek” sözlerine başladı. Çalık, “Biz Türkiye olarak tüm dünyaya şunu söylüyoruz; kadınların fıtratları farklıdır ama lütfen fırsatları aynı olsun. Biz fırsatların aynı olmasını gerektiğini düşünen ve Türkiye’nin insan hakları çerçevesinde kadın haklarına ve adalete baktığını herkesin mutlaka bilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum” dedi. 
 
Çalık’ın oturumu açılışını yapmasının ardından söz alan Bakanlar ülkelerinde kadın alanında yapılan yasal, siyasal, ekonomik gelişmeler, insan hakları ve sosyal politikalar hakkında bilgi verdiler. 
 
ÇALIK’TAN “KARA PALTARLI KADIN” ŞİİRİ
 
Azerbaycan temsilcisi Sedagat Veliyeva’nın konuşmasının ardından Çalık, Azeri Şair Ramiz Rövşen’in “Kara paltarlı kadın” şiirini okudu.  Çalık şiirin ardından ise, “Hiçbir kadın ağlamasın istiyoruz, hiçbir kadın şiddet görmesin istiyoruz” diyerek Veliyeva’ya çalışmalarından dolayı tebrik etti.
 
SOMALİ’DEN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR
 
Zirvede söz alan Somali Aile ve Kadından Sorumlu Bakan Khadija Mohammed Diriye konuşmasında ülkesine verdiği destekten dolayı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan’a teşekkür ederek, “Somali’nin insani kalkınma ve yeniden ayağa kalkması için Türkiye’nin yapmış olduğu tüm desteklere teşekkür ediyoruz” dedi. 
 
ÇALIK: “FİLİSTİN BİZİM GÖZBEBEĞİMİZ” 
 
Filistinli Bakan Bassam Dar Abu Rabi ise, Filistin’de kadın ve adalet alanında yapılan çalışmalar hakkında sunum yaptı. Filistinli Bakanın sunumundan sonra söz alan Çalık: “Filistin hepimizin yüreğinin yarası, Filistin bizim gözbebeğimiz. Filistin için tüm dünyanın anneleri, kadın hakları, çocuk hakları, insan hakları savunucuları harekete geçmelidir. Biz Filistin’de ve tüm dünyada anneler bebeksiz, bebeklerde annesiz kalmasın istiyoruz” İfadelerini kullandı.
 
“KADINLARA YAPILACAK TEK BİR AYRIM VAR”
 
Bakanlar düzeyinde müzakere oturumunda son sözü Türkiye’yi temsilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam aldı. İslam konuşmasında son 12 yılda kadınla ilgili yapılan yasal düzenlemelerden, eğitimden, istihdamdan ve sosyal politikalardan bahsetti.Oturumu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözü ile kapatan Çalık ise “Kadınlara karşı yapılacak tek bir ayrım vardır. O da pozitif ayrımcılıktır” dedi.
 
ZİRVE 2 GÜN SÜRDÜ
 
2 gün süren  zirvede, kadın hakları ve insan hakları bağlamında kadın meselesine ilişkin konular, kadınların toplumsal, siyasal ve ekonomik hayatta karşılaştıkları zorluklar; 4 ana başlık altında, 8 oturumla, yabancı ülkelerden gelen bakanlar, ilgili akademisyenler ve sivil toplum örgütü temsilcileri tarafından ele alındı.