Malatya'da Yeni Türkiye Paneli

Genel Gündem
634 okunma
25.10.2014

AK Parti Genel Başkan YardımcısıÖznur Çalık, "Biz yeni Türkiye tasavvurunda devletin milletinden, milletin devletine bir dönüşüm istiyoruz" dedi.
 
Çalık, Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'nda, Malatya Büyükşehir Belediyesince düzenlenen "Yeni Türkiye Paneli"nde yaptığı konuşmada, ekonomi, sağlık, eğitim ve ulaşımda, her alanda eski Türkiye'nin kapılarını kapatarak yeni Türkiye oluşsun diye mücadele verilmesi gerektiğini söyledi.
 
Yeni Türkiye tasavvurunda insan hakları, demokrasi ve özgürlükler olduğunu vurgulayan Çalık, şöyle konuştu:
 
"Geçmiş dönemlerde hükümetler kuruldu ve devlet kurumlarının hegemonyası hep devam etti. İşte bu devam eden hegemonyayla idare edilmeye çalışıldık. Biz yeni Türkiye tasavvurunda diyoruz ki artık var olan devletlerin milleti değil, devletin milleti değil, milletin devletine bir dönüşüm istiyoruz. Bunun için de milletin güçlü bir şekilde 'Ben de varım' demesi gerekiyor. Demokrasinin vazgeçilmezi; sandıklar ve sandıkların sonuçlarında çıkan süreçler. Bunları hep inkitaya uğratmak isteyen vesayetler, askeri vesayet, yargı vesayeti, bürokratik vesayet... Vesayetlerin son bulduğu yeni bir Türkiye tasavvur ediyoruz."
 
KURUMSAL EGEMENLİK VE HALKIN EGEMENLİĞİ
 
Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nafiz Can Paker de iktidarların, ellerindeki gücü halkın yararına kullanmadığı taktirde onlar tarafından tekrar seçilmediğini, bunun örneklerinin Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit dönemlerinde yaşandığını anlattı.
 
Yeni Türkiye'nin tamamen halkın yararına olduğunu söyleyen Paker, "Yeni Türkiye, kurumsal egemenliğin tamamen yok olup tam anlamıyla halkın egemenliğinin hakim olması demektir. Henüz orada değiliz, henüz bu işin başındayız. Yalnız 27 Nisan muhtırasına mevcut iktidarın, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin vermiş olduğu cevap ile ilk büyük adım atıldı. Yani ordunun, saydığım kurumların en önemlisi yani egemenliği kullanan kurumların en önemlisi olan ordunun siyasete etkisinin sonuna geldiği dönemdir" değerlendirmesinde bulundu.
 
"Paralel yapı"nın, eski Türkiye'deki gibi zarar vermeye çalıştığını ifade eden Paker, şunları kaydetti:
 
"Enteresandır bu noktada yeni kalan kurumlardan yargı ve önemli olan polise, bugün 'paralel yapı' dediğimiz, işte kimlerse onlar, büyük ölçüde etkili olduğundan şöyle bir şeye kapıldılar. Dediler ki 'Bu Türkiye 80 yıldır kurumların egemenliğinde yürüyor. Şimdi bize en fazla köstek olacak olan ordu da yok. Kurum olarak yargı da polis de bize ait. Dolayısıyla egemenliği biz alalım, biz uygulayalım.' Bu tabii ki karşısında çok ciddi siyasi bir güç olan AK Parti olduğu için olmayacağı belliydi fakat onlar, Türkiye'deki uygulamanın tarihine bakarak olacak zannettiler. Polisteki etkinliği azaltmak çok zor değildi. Yani zordu, hala da bitmiş değil polisteki etkinlikleri ama birtakım idari tedbirlerle bir noktaya gelindi ve son olarak da HSYK seçimiyle yargıdaki etkinliğinde sonun başlangıcı oldu. Henüz daha diğer kurumlarda gerek yargı gerek polis gerek MİT gerek diğer bütün devlet kurumlarında bu kurumsal egemenlik sona gelmiş değil ve önümüzdeki dönem bunun kavgasını yapacağız."
 
AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı ise eski Türkiye'de siyasi aktörlerin başka bir yöne kamu, işleyişinin başka bir yöne, toplumsal taleplerin ise başka başka yönlere doğru gittiğini ancak artık bunun böyle olmadığını hem siyasi aktörlerin hem toplumsal taleplerin hem de kamu işleyişinin aynı tarafa ilerlediği bir dönem yaşandığını belirtti.
 
Kalkınma Bakanı Danışmanı Melik Fırat Adnan Çelik, yeni Türkiye'nin hegemonyasını genişletmiş bir ülke olacağını ve burada enerji iş birliğinin ana unsur olacağını dile getirdi.
 
Yeni Türkiye'nin her anlamda gelişme göstereceğini kaydeden Çelik, "Yeni Türkiye'de belki siyasi olarak değil ama hegemonik olarak Türkiye'nin bir eli Erbil'de olacak, bir eli Şam'da olacak, hegemonyasını genişletmiş olacak. Daha zengin, daha müreffeh bir ülke, daha güçlü bir ülke olacak. Tek şartla, paylaşmak şartıyla. Türkiye'deki mevcut AK Parti hükumetiyle gerek Cumhurbaşkanı gerek hükümet nezdinde bu temsili sağladığını düşünüyorum" ifadesini kullandı.
 
Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdinç Yazıcı'nın da görüşlerini paylaştığı panele, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkci ve çok sayıda davetli katıldı.