Çalık: Dünya Nüfusu Yaşlanıyor

Genel Gündem
329 okunma
10.07.2014

Dünya Nüfus Günü sebebiyle TBMM’de gündem dışı söz alan Nüfus ve Kalkınma Grubu Başkanı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, nüfusla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 
Nüfusun yaş yapısındaki değişimine değinen Çalık: “Yaş yapısındaki en önemli değişim çocuk-yaşlı dengesinde gerçekleşecek ve 2050 yılında; tarihte ilk kez yaşlı sayısı,  çocuk sayısına ulaşacaktır.” Dedi.
 
Çalık: “Dünyada yaşlı nüfusun artış hızı % 2.1 iken, genel nüfus artış hızından % 1.2’dir. Bu gösteriyor ki küresel yaşlanma süreci yani demografik dönüşüm çok hızlı gerçekleşmekte, çocuk ve gençlerin nüfus içindeki oranı azalırken yaşlıların yüzdesi ciddi artış göstermektedir. 2000 yılında her 100 çocuğa 33 yaşlı düşerken, 2050 yılında her yüz çocuğa 101 yaşlı karşılık geleceği tahmin edilmektedir. Bu çok büyük bir tehlikedir.” Dedi.
 
Gelişmiş ülkelerin giderek yaşlanan nüfusa karşı önemli tedbirler aldığını söyleyen Çalık : “Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye de etkin nüfus politikaları uygulamak zorundadır. Doğurganlık hızını altın oranın yani 2.1 in altına düşürmemek için kadın başına doğurganlık hızının 2.1 olması gerekmektedir. 2013 itibariyle nüfus artış hızımız %1.37 olarak gerçekleşmiş. Bu durum ülkemizin en büyük zenginliği olan genç nüfusun düşmesine ve yaşlı nüfusun artmasına neden olmaktadır." dedi.
 
EN AZ 3 ÇOCUK
 
Ülkemiz için doğurganlık hızının altın oranın altına düşmemesi, demografik krize sürüklenmemesi, sürdürülebilir nüfus için aile başına düşen çocuk sayısının en az 3’e çıkarılması gerektiğini söyleyen Milletvekili Çalık : “Hükümet olarak, gelişmiş ülkelerin yaptığı etkin nüfus politikalarını ülkemizde de uygulamaktayız. Bu politikalar kapsamında; İş yaşamına uyum ve aile ile ilgili konulara önem vermekteyiz. Ülkemizin doğurganlık hızının düşmemesi için çocuk teşvik paketi adı altında: Esnek çalışma saatleri, annelik ve babalık refakat izinleri, çocuk bakımı, çalışan annelere erken emeklilik, iş hayatında cinsiyet eşitliğini korumaya yönelik kanunlar düzenledik. Finansal teşvik olarak da 2008 yılında çocuk sayısına göre asgari geçim indirimi uygulamaya başladık. Bütün bilimsel analizler ve istatistiklere göre Türkiye’nin genç nüfusunu korumak için Başbakanımız Sayın Recep Tayyib Erdoğan’ın dediği gibi her ailenin asgari 3 çocuğunun olması gerekmektedir. Bu muhafazakâr bir erkek söylemi değil bu çok önemli bir realitedir” dedi.
 
NÜFUS ARTIŞINA ÖNEM VERMELİYİZ
 
Çalık: “Ülkemizin geleceği için nasıl yenilenebilir enerji politikalarına, ekonomi politikalarına önem veriyorsak nüfus artışı konusuna da en az diğer politikalar kadar önem verilmesi gerekmektedir.” Çalık gençlere seslendi: Buradan tüm gençlere sesleniyorum bir kendiniz, bir eşiniz, bir de ülkemizin geleceği için en az 3 çocuk yapın diyorum.