Çalık: Engelsiz Bir Türkiye Yaratmaya Çalışıyoruz

Genel Gündem
233 okunma
13.05.2014

İçinde bulunduğumuz hafta: 10-16 Mayıs Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır.
 
Engellilere sahip çıkmak, onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak hepimizin ortak sorumluluğudur. Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu değil, toplumdaki tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Aslına bakarsanız engelli hakları temel insan hakkıdır. Bu konuda hassas davranıldığı sürece engelli vatandaşlarımızın sorunlarına önemli ölçüde çözüm getirmiş oluruz.
 
Ak parti iktidarı döneminde yaptığı çalışmalarla 2002'de bir engelli kardeşimiz ayda 24 lira maaş alırken, şimdi engellilik durumuna göre 564 lira - 725 lira arasında maaş almaktadır. 2007'de evde bakım aylığı uygulaması başlatılmasıyla engelli kardeşlerimizin ailelerine aylık 403 lira ödemeye başlanmıştır ve bu rakam şu anda 703 liraya çıkarılmıştır. 2013 yılında yapılan düzenlemeyle yasa ve mevzuattaki engellileri rahatsız eden ifadeler çıkarılmıştır. Ayrıca 2014 yılında Ak Parti hükümeti olarak engelli vatandaşlarımıza 4 milyar 830 lira bütçe ayırmış bulunmaktayız.
 
Son olarak, 4 Mart 2014’te Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Yönetmeliği çıkararak engelli vatandaşlarımızın ulaşım haklarını iyileştirdik. Böylece şehirlerarası toplu taşıma araçları, gemiler, minibüsler ile turizm taşımacılığı yapılan araçlar 07.07.2018 tarihine kadar engelli vatandaşlarımız için erişilebilir hale getirilecektir.
 
Son yıllarda engelli kesimlerin sorunları ve çözümleri konusunda hükümetimizce yapılan düzenlemeler yanında sivil toplum kuruluşları ve hayırsever vatandaşlarımızın gittikçe artan faaliyetleri de memnuniyet vericidir. Engelli vatandaşlarımıza sadece bu hafta değil, tüm yaşamları boyunca engin bir sevgiyle sahip çıkmalıyız. Empati kurarak kendimizi onların yerine koymalı, düşünmeli ve engelli insanlarımızın daha rahat yaşayabileceği engelsiz bir Türkiye kurmak için herkes elinden geleni yapmalıdır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle bütün engellilerimize yürekten sevgi ve saygılarımı sunuyor Engelliler Haftasını kutluyorum.